5 věcí, které nás naučili Vlastníci, a jedno důležité poučení

Česká komedie Vlastníci režiséra Jiřího Havelky nás vezme na schůzi členů SVJ – společenství vlastníků jednotek. Tenhle film, který je ke zhlédnutí online ve Videopůjčovně Primy, ukazuje, jak je těžké se dohodnout a že koupit si byt mnohdy není cesta ke štěstí.

Drsná komedie odhalila odvrácenou stránku sousedských vztahů a mnozí z nás se jistě dokážou vcítit do některých postav, které to nemají se svými sousedy zrovna jednoduché.

Dohodnout se se sousedy bývá problém

Často se objeví někdo jako pan Kubát, kterého hraje Jiří Lábus, co s ničím nesouhlasí, nic měnit nechce a dohodu odmítá. Zbytek pak proti němu musí bojovat nebo rezignovat. Je otázka, co je lepší...

Výtah nepojede

Debata o výtahu přichází na přetřes velice často. V domech, které mají jen čtyři patra, totiž výtah být nemusí. Ti, co bydlí v přízemí, tak nechtějí investovat do toho, aby se ti, co bydlí nahoře, ke svému bytu svezli.

Všichni všechno vědí

Je jedno, jestli bydlíme v paneláku nebo v činžáku. Sousedi se dozvědí hodně věcí, většinou ty, které nechceme, aby věděli nebo do nich strkali nos. Paní Horvátová, kterou hraje Dagmar Havlová, je toho příkladem. Přesně ví, jak dlouho svítí světla, která se spouštějí fotobuňkou. A když dostane příležitost, hned se o tom rozmluví.

Koupit si byt neznamená ho mít

Pokud si myslíte, že si pořídíte byt a máte vyhráno, nezapomínejte na pravidelné schůze, kde se člověk může zaseknout i na tom, jakou barvu budou mít chodby. Nakonec to dopadne tak, že přijdete domů a celá chodba je meruňkově oranžová... protože se to „prostě tak rozhodlo“.

Spory o popelnice

Nezáleží, jestli si byt pronajímáte nebo jste si nějaký koupili. Popelnice nejsou bezedné. Dřív nebo později se objeví problém s přetékajícími odpadky. A pak začíná vyšetřování, kdo popelnici naplnil a jestli by neměl platit větší poplatky.

Važte si svých sousedů

Pokud máte dobré sousedy, se kterými udržujete hezké vztahy, važte si toho. Je to důležitější, než byste si mysleli. Náš domov je totiž celý dům. A pokud si chcete vztahy zlepšit, zkuste některá z následujících doporučení:

  1. Nebojte se sousedy potkat a mluvit s nimi i mimo schůze.
  2. Pokud víte, že je v domě někdo, kdo potřebuje pomoc, nabídněte mu ji. Dobrý skutek totiž pomůže i vám, budete se cítít lépe.
  3. Odpusťte si stížnosti a pasivně agresivní lístky na nástěnkách. Tím atmosféru nezlepšíte a nevyřešíte. Pokud s někým máteproblém, zajděte za ním, až budete klidní, a pokuste se věc vyřešit.
  4. Pokud nemáte úklidovou službu, dodržujte rozpisy úklidů.
  5. Nestěžujte si na ostatní, s každou poznámkou se může zvyšovat napětí. Jsou to většinou drobnosti, které znepříjemňují soužití.
  6. Myslete na priority různých věkových kategorií. Zatímco senioři večer chtějí klid, mladým je to jedno. Tolerujte, že děti budou křičet, dokud nevyrostou, a že psi občas štěkají.

Na Vlastníky se můžete podívat onlineveVideopůjčovně!

Sdílejte článek

Přečtěte si také