Bydlení

27. června 2015 03:17

Markéta Zídková

Označení superprémiové krmivo je jen marketingový trik. Jak vybrat to pravé?

Většina chovatelů chce svým miláčkům dopřát to nejlepší.

Stejně jako studujeme etikety potravin pro sebe, měli bychom při výběru krmiva pro kočky a psy zohlednit popisky na balení. Vedle toho existují ještě obecná pravidla, co je kdy pro zvířata nejlepší. Tady jsou základní rady:

Mám doma malou kočku, jak často je vhodné ji krmit?

Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci. Ideální jsou 2–3 porce denně v pravidelných intervalech. Pokud je kočka kastrovaná, tak je ideální jí dávat light granule nebo konzervy. Kastrované kočky jsou totiž často trochu lenivější, mají méně pohybu a mohou trochu přibírat na váze

Jak nejlépe vybrat krmivo pro štěně?

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin – aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27 %, u menších plemen okolo 30 %. Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny.

Je kvalitativně velký rozdíl mezi prémiovým a superprémiovým krmivem?

V dnešní době neexistuje kvalitativní rozdělení krmiv. V souvislosti s krmivy se můžete setkat s dlouhou řadou různých přívlastků – prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické nebo biologicky vhodné. "Jedná se ale spíše o marketingové taháky než o pravdivé rozdělení krmiv, protože z pohledu aktuální legislativy žádná kritéria pro zařazení krmiv do těchto ´kvalitativních´ kategorií nejsou," říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček. O kvalitě krmiva musí proto vždy rozhodnout složení. To je to jediné, co může říct, jestli je krmivo kvalitní. Nejdůležitější je tak vždy složení, to jediné je ukazatelem kvality krmiva.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky štěně pes kočka bílkovina

Přečtěte si také