Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pijete hodně alkoholu? Pak vám játra zachrání tahle řasa

Vzhledem a někdy i vůní trochu připomínají krmení pro rybičky. Někteří pilulky chlorelly kupují ve velkém a při její polykání věří, že je to řešení pro všechny jejich zdravotní problémy. Nicméně je prokázáno, že chlorella napomáhá regeneraci jater.
Vydáno: 20.10.2016
Chlorella napomáhá regeneraci jater
Chlorella napomáhá regeneraci jater Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

My se vám pokusíme poradit, kdy je vhodné po tomto ryze přírodním prostředku sáhnout.

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní řasa, kterou spolu s mladým ječmenem a spirulinou řadíme k zeleným potravinám. Zároveň patří do širší skupiny takzvaných superfoods, což jsou potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Sem patří kromě už zmíněných zelených potravin i vybrané druhy ovoce – například kustovnice, rakytník, kokosový olej, ale i u nás lidovější maliny, borůvky, ostružiny nebo brusinky, některá semínka a ořechy (třeba chia, konopná semínka, vlašské a kešu ořechy, mandle,…) a další potraviny jako nepražené kakao, čočka nebo cizrna. Obecně můžeme říct, že takzvané superfoods mají vysoký podíl látek, které většinou nekonzumujeme v dostatečném množství. 

Co ukrývá chlorella?

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí. I díky tomu je vhodným potravinovým doplňkem pro vegetariány, kteří bývají s příjmem dostatku bílkovin na štíru. S přítomností bílkovin souvisí i aminokyseliny, kterých v zelených pilulkách napočítáme 19. Mezi nimi najdeme například lysin, který funguje proti oparům, nebo „protiúnavový“ alanin.vitamínů nám chlorella nabízí například A (vliv na zrak, zdravý stav pokožky a obranyschopnost) a provitamín A – betakaroten, který působí jako antioxidant. S tabletkami chlorelly do těla doplníme mimo jiné i důležité vitamíny a minerály jako D a B12, kyselinu listovou, železo, vápník nebo hořčík.

Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová
Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová
Thinkstockphotos

Zelená na imunitu

Jestliže se po zimě a nedávno proběhlé chřipce necítíte úplně fit a uvažujete o vitaminové kůře, můžete zkusit sáhnout po zelených pilulkách, je to zaručeně přírodní cesta k doplnění železa a vitaminu B12 – ty podporují správnou funkci imunitního systému a jsou dobří pomocníci při boji s únavou a vyčerpáním. Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová. „Poslední zima byla pekelná, absolvovala jsem hned dvě chřipky a s příchodem jara jsem cítila daleko větší únavu než předchozí roky,“ říká moje sousedka Hanka, která patří k těm, kteří se užívaní léků spíše vyhýbají, takže se na doporučení kolegyň z práce rozhodla, že vyzkouší právě přírodní chlorellu. „Nedokážu posoudit, jestli jsem se srovnala díky ní, ale je fakt, že jsem se konečně odhodlala znovu chodit cvičit a i doma začínám být akčnější, včera večer (po opravdu náročném dni) jsem dokonce vstala z gauče a začala žehlit za týdny nahromaděné prádlo,“ pochvaluje si Hanka, ale zároveň dodává, že neplánuje chlorellu užívat dál, spíše se k ní vrátí, až si o to tělo znovu řekne.

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí
Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí
Thinkstockphotos

Řasa potřebuje vodu

Chlorella obsahuje unikátní růstový faktor CGF, který napomáhá obnově tkání, i to je jeden z důvodů, proč zelené pilulky ve velkém užívá i řada sportovců. CGF působí blahodárně i na střevní mikroflóru, díky které strávíme více tělu prospěšných látek. Někteří odborníci hovoří o chlorelle jako o koncentrované zelenině a tvrdí, že předávkování zelenými pilulkami je nemožné. Nicméně doporučená denní dávka je 4 až 5 gramů rozdělených alespoň do dvou částí před nebo po jídle, důležité je chlorellu zapít dostatečným množstvím čisté vody. Je možné ji i cucat, vytváří totiž zásadité pH, takže pilulka po sladkém jídle zabrání tvorbě zubního kazu a navíc působí hojivě na krvácející dásně.

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Řada vyznavačů zdravého životního stylu chlorellu přijala natrvalo a už se s ní nemíní loučit, sahají po ní ale i ti, kteří nemají ve vedení vlastní životosprávy úplně čisté svědomí, chlorella totiž napomáhá například k regeneraci jater a nebo snižuje hladinu cholesterelu. Díky svému složení je určitě vhodná i pro ty, kteří se například po dlouhé zimě cítí unavení a hledají šetrnou formu na doplnění důležitých látek, které jejich tělo v dostatečném množství postrádá.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Kustovnice je až 2,5 metru vysoký keř

Kustovnice je lepší než viagra a k tomu prodlužuje život

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Článek je zařazen v: alkohol , chlorella , vitamíny , minerály , játra , superfoods , řasa , zelené potraviny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama