Bydlení

20. října 2016 14:41

Klára Beščecová

Pijete hodně alkoholu? Pak vám játra zachrání tahle řasa

Vzhledem a někdy i vůní trochu připomínají krmení pro rybičky. Někteří pilulky chlorelly kupují ve velkém a při její polykání věří, že je to řešení pro všechny jejich zdravotní problémy. Nicméně je prokázáno, že chlorella napomáhá regeneraci jater.

My se vám pokusíme poradit, kdy je vhodné po tomto ryze přírodním prostředku sáhnout.

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní řasa, kterou spolu smladým ječmenem a spirulinou řadíme kzeleným potravinám. Zároveň patří do širší skupiny takzvaných superfoods, což jsou potraviny svysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Sem patří kromě už zmíněných zelených potravin i vybrané druhy ovoce – například kustovnice, rakytník, kokosový olej, ale i u nás lidovější maliny, borůvky, ostružiny nebo brusinky, některá semínka a ořechy (třeba chia, konopná semínka, vlašské a kešu ořechy, mandle,…) a další potraviny jako nepražené kakao, čočka nebo cizrna. Obecně můžeme říct, že takzvané superfoods mají vysoký podíl látek, které většinou nekonzumujeme vdostatečném množství.

Co ukrývá chlorella?

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí. I díky tomu je vhodným potravinovým doplňkem pro vegetariány, kteří bývají spříjmem dostatku bílkovin na štíru. Spřítomností bílkovin souvisí i aminokyseliny, kterých vzelených pilulkách napočítáme 19. Mezi nimi najdeme například lysin, který funguje proti oparům, nebo „protiúnavový“ alanin. Zvitamínů nám chlorella nabízí například A (vliv na zrak, zdravý stav pokožky a obranyschopnost) a provitamín A – betakaroten, který působí jako antioxidant. Stabletkami chlorelly do těla doplníme mimo jiné i důležité vitamíny a minerály jako D a B12, kyselinu listovou, železo, vápník nebo hořčík.

Zelená na imunitu

Jestliže se po zimě a nedávno proběhlé chřipce necítíte úplně fit a uvažujete o vitaminové kůře, můžete zkusit sáhnout po zelených pilulkách, je to zaručeně přírodní cesta kdoplnění železa a vitaminu B12 – ty podporují správnou funkci imunitního systému a jsou dobří pomocníci při boji súnavou a vyčerpáním. Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová. „Poslední zima byla pekelná, absolvovala jsem hned dvě chřipky a spříchodem jara jsem cítila daleko větší únavu než předchozí roky,“ říká moje sousedka Hanka, která patří ktěm, kteří se užívaní léků spíše vyhýbají, takže se na doporučení kolegyň zpráce rozhodla, že vyzkouší právě přírodní chlorellu. „Nedokážu posoudit, jestli jsem se srovnala díky ní, ale je fakt, že jsem se konečně odhodlala znovu chodit cvičit a i doma začínám být akčnější, včera večer (po opravdu náročném dni) jsem dokonce vstala zgauče a začala žehlit za týdny nahromaděné prádlo,“ pochvaluje si Hanka, ale zároveň dodává, že neplánuje chlorellu užívat dál, spíše se kní vrátí, až si o to tělo znovu řekne.

Řasa potřebuje vodu

Chlorella obsahuje unikátní růstový faktor CGF, který napomáhá obnově tkání, i to je jeden zdůvodů, proč zelené pilulky ve velkém užívá i řada sportovců. CGF působí blahodárně i na střevní mikroflóru, díky které strávíme více tělu prospěšných látek. Někteří odborníci hovoří o chlorelle jako o koncentrované zelenině a tvrdí, že předávkování zelenými pilulkami je nemožné. Nicméně doporučená denní dávka je 4 až 5 gramů rozdělených alespoň do dvou částí před nebo po jídle, důležité je chlorellu zapít dostatečným množstvím čisté vody. Je možné ji i cucat, vytváří totiž zásadité pH, takže pilulka po sladkém jídle zabrání tvorbě zubního kazu a navíc působí hojivě na krvácející dásně.

Řada vyznavačů zdravého životního stylu chlorellu přijala natrvalo a už se sní nemíní loučit, sahají po ní ale i ti, kteří nemají ve vedení vlastní životosprávy úplně čisté svědomí, chlorella totiž napomáhá například kregeneraci jater a nebo snižuje hladinu cholesterelu. Díky svému složení je určitě vhodná i pro ty, kteří se například po dlouhé zimě cítí unavení a hledají šetrnou formu na doplnění důležitých látek, které jejich tělo vdostatečném množství postrádá.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také