Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Pijete hodně alkoholu? Pak vám játra zachrání tahle řasa

Vzhledem a někdy i vůní trochu připomínají krmení pro rybičky. Někteří pilulky chlorelly kupují ve velkém a při její polykání věří, že je to řešení pro všechny jejich zdravotní problémy. Nicméně je prokázáno, že chlorella napomáhá regeneraci jater.
Vydáno: 20.10.2016
Chlorella napomáhá regeneraci jater
Autor: Thinkstock Chlorella napomáhá regeneraci jater

My se vám pokusíme poradit, kdy je vhodné po tomto ryze přírodním prostředku sáhnout.

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní řasa, kterou spolu s mladým ječmenem a spirulinou řadíme k zeleným potravinám. Zároveň patří do širší skupiny takzvaných superfoods, což jsou potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Sem patří kromě už zmíněných zelených potravin i vybrané druhy ovoce – například kustovnice, rakytník, kokosový olej, ale i u nás lidovější maliny, borůvky, ostružiny nebo brusinky, některá semínka a ořechy (třeba chia, konopná semínka, vlašské a kešu ořechy, mandle,…) a další potraviny jako nepražené kakao, čočka nebo cizrna. Obecně můžeme říct, že takzvané superfoods mají vysoký podíl látek, které většinou nekonzumujeme v dostatečném množství. 

Co ukrývá chlorella?

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí. I díky tomu je vhodným potravinovým doplňkem pro vegetariány, kteří bývají s příjmem dostatku bílkovin na štíru. S přítomností bílkovin souvisí i aminokyseliny, kterých v zelených pilulkách napočítáme 19. Mezi nimi najdeme například lysin, který funguje proti oparům, nebo „protiúnavový“ alanin.vitamínů nám chlorella nabízí například A (vliv na zrak, zdravý stav pokožky a obranyschopnost) a provitamín A – betakaroten, který působí jako antioxidant. S tabletkami chlorelly do těla doplníme mimo jiné i důležité vitamíny a minerály jako D a B12, kyselinu listovou, železo, vápník nebo hořčík.

Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová
Autor: Thinkstockphotos Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová

Zelená na imunitu

Jestliže se po zimě a nedávno proběhlé chřipce necítíte úplně fit a uvažujete o vitaminové kůře, můžete zkusit sáhnout po zelených pilulkách, je to zaručeně přírodní cesta k doplnění železa a vitaminu B12 – ty podporují správnou funkci imunitního systému a jsou dobří pomocníci při boji s únavou a vyčerpáním. Ke srovnání imunity přispívá i další složka chlorelly – kyselina listová. „Poslední zima byla pekelná, absolvovala jsem hned dvě chřipky a s příchodem jara jsem cítila daleko větší únavu než předchozí roky,“ říká moje sousedka Hanka, která patří k těm, kteří se užívaní léků spíše vyhýbají, takže se na doporučení kolegyň z práce rozhodla, že vyzkouší právě přírodní chlorellu. „Nedokážu posoudit, jestli jsem se srovnala díky ní, ale je fakt, že jsem se konečně odhodlala znovu chodit cvičit a i doma začínám být akčnější, včera večer (po opravdu náročném dni) jsem dokonce vstala z gauče a začala žehlit za týdny nahromaděné prádlo,“ pochvaluje si Hanka, ale zároveň dodává, že neplánuje chlorellu užívat dál, spíše se k ní vrátí, až si o to tělo znovu řekne.

Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí
Autor: Thinkstockphotos Chlorella má vysoký podíl bílkovin (60 procent), které jsou tolik důležité pro tvorbu svalové hmoty a zdraví kostí

Řasa potřebuje vodu

Chlorella obsahuje unikátní růstový faktor CGF, který napomáhá obnově tkání, i to je jeden z důvodů, proč zelené pilulky ve velkém užívá i řada sportovců. CGF působí blahodárně i na střevní mikroflóru, díky které strávíme více tělu prospěšných látek. Někteří odborníci hovoří o chlorelle jako o koncentrované zelenině a tvrdí, že předávkování zelenými pilulkami je nemožné. Nicméně doporučená denní dávka je 4 až 5 gramů rozdělených alespoň do dvou částí před nebo po jídle, důležité je chlorellu zapít dostatečným množstvím čisté vody. Je možné ji i cucat, vytváří totiž zásadité pH, takže pilulka po sladkém jídle zabrání tvorbě zubního kazu a navíc působí hojivě na krvácející dásně.

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Řada vyznavačů zdravého životního stylu chlorellu přijala natrvalo a už se s ní nemíní loučit, sahají po ní ale i ti, kteří nemají ve vedení vlastní životosprávy úplně čisté svědomí, chlorella totiž napomáhá například k regeneraci jater a nebo snižuje hladinu cholesterelu. Díky svému složení je určitě vhodná i pro ty, kteří se například po dlouhé zimě cítí unavení a hledají šetrnou formu na doplnění důležitých látek, které jejich tělo v dostatečném množství postrádá.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Kustovnice je až 2,5 metru vysoký keř

Kustovnice je lepší než viagra a k tomu prodlužuje život

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Článek je zařazen v: alkohol , chlorella , vitamíny , minerály , játra , superfoods , řasa , zelené potraviny

reklama