Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Objevte nakličovací misky a čerstvé vitamíny si vypěstujete doma za pár dní a korun.
Vydáno: 05.06.2017
Cesta do budoucnosti
Autor: Raw4trail.com Cesta do budoucnosti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Moderní životní styl nemusí vždy znamenat jen domácnost plnou elektroniky. Může se v něm skrývat i propojení moudrosti našich předků, zázračné síly přírody a moderních materiálů. Pojďme na to chytře a vypěstujme si doma zimní vitamínovou bombu – klíčky!

Proces jejich pěstování je jednoduchý a té trochy pozornosti, které jim budeme věnovat, určitě při první brzké sklizni litovat nebudeme. Celý proces nám navíc zjednoduší i nakličovací misky, které jsou k dostání v různých variantách. Jejich cena se pohybuje od necelých 200 až k 500 Kč. Vy si ale můžete něco podobného vyrobit i doma z plastových obalů (talířů, PET lahví) nebo ze starých sítek. Důležité je, aby voda z nádob mohla odtékat a nádoby měly větrací otvory.

Nakličovací misky za pár korun

Každý je jinak založený. Když se nechcete nechat odradit výrobou vlastnoručních misek, můžete začít třeba s tou nejjednodušší a nejlevnější dostupnou miskou od Tescomy za cca 229 Kč. Poslouží dobře, chcete-li ale pěstovat více druhů klíčků, zvolte biomisku – klíčící soupravu Provita s cenou začínající na 300 Kč. Až ve třech patrech současně vám bude doma klíčit různobarevné zdraví. Zásadu, že je lepší nechat klíčit semínka ve tmě, aby byly klíčky křehčí, splňuje další druh nakličovacího pomocníka – misky keramické. Za 320 Kč pořídíte bílou s jedním platem pro naklíčení. Hnědou Biomana se dvěma patry pak za necelých 500 Kč.

Jaké klíčky doma nechat klíčit?

Když už máte KDE klíčit, podíváme se po tom, CO nechat klíčit. Na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou je semínek spousta. Ta v zahradnictví jsou většinou určená pro sadbu a také tak ošetřená. Pro náš účel nevhodná.

Ke klíčení se nejčastěji používají semínka luštěnin. Klasické fazole ale vynechejte, musí se převařit, aby se zbavily jedovaté látky. I tak ale zůstává široká škála možností, vhodné jsou třeba fazole mungo a adzuki, dále čočka, cizrna, hrách a sója. Vyzkoušet ale stojí za to i klíčky pšenice, prosa, řeřichy, vojtěšky (alfa-alfa), ředkvičky a dalších vhodných plodin. Nejrychleji budete sklízet klíčky mandle (nejsou vidět – semeno jen nabobtná), pohanky, dýně a slunečnice.

Jak při klíčení postupovat? Čtěte ZDE:

Zelená je barva zdraví

Čočka, pšenice, sója nebo mungo aneb Jak dlouho klíčit různé druhy zrní a semínek?

Proč jsou klíčky tak zdravé?
Někdy se naklíčeným semenům říká, že jsou zdravou výživovou továrnou. To proto, že proces klíčení probudí v klíčcích ty nejdůležitější živiny pro růst. Jejich množství ale s postupným vývojem rostlinky mizí. Proto je třeba odebrat naklíčená semínka včas v řádu několika dnů. Za to se vám odmění přísunem vitamínů, jako jsou C, E, A, D, K, a řadou vitamínů skupiny B. Tím to ale nekončí, naleznete v nich i vápník, magnesium, fosfor a železo. Připojte bílkoviny a enzymy a pochopíte, že klíčky jsou opravdovým zázrakem.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu

Lednová sklizeň špenátu? Špenát můžete pěstovat i pod sněhem!

Rýmovník je nenáročná rostlina.

Zázračná rostlina proti rýmě? Doma vám poroste jako z vody

Článek je zařazen v: klíčky , nakličovací nádoba , klíčící misky , semínka
Speciály:
Reklama