Užitková zahrada

17. ledna 2023 15:00

redakce Prima Living

Řeřicha setá: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má řeřicha setá, jejíž semínka jednoduše nasypete na vlhkou vatu, a když jí dáte ještě dostatek světla, budete mít celý rok dostatečný přísun čerstvých vitamínů, minerálů a dalších látek. Pokud sníte 100 gramů řeřichy denně, zajistíte si tak přes deset procent dávky sedmnácti životně důležitých látek

Podobně jsou na tom čínské zelí, mangold, špenát, petržel, čekanka. Naopak takové ty doporučované zeleniny a ovoce, jako je červená paprika (skončila 17.) a citrusové plody, jsou až kolem 30.–40. místa. To neznamená, že jsou nezdravé, jen prostě nenápadná řeřicha je zdravím víc nabušená zelenina. Od vitaminu C přes betakaroten, vitaminy A, B1, B3, B6, K až k omlazujícímu vitaminu E. Z minerálů obsahuje draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, ale i jód, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vlákninu.

Je záhadou, kde to ta rostlina bere, protože když nemáte vatu, můžete ji vysít na pár složených papírových kuchyňských utěrek nebo kapesníků. Jediné, co fakt chce, je vláha. Nesmí přeschnout, to ji pak můžete rovnou vyhodit. Už po dvou dnech vám vyklíčí (hned po vysetí ji případně můžete přetáhnout i igelitovým sáčkem, aby si lépe udržela vlhkost) a po šesti dnech můžete sklízet.

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá pochází z Blízkého východu, již od pradávna se pěstuje v Orientu, odkud se rozšířila do zemí Asie a Evropy. Na světě roste asi 175 druhů řeřichy. Vždy chutná mírně nahořkle. Můžete ji přidat do salátu, jen tak na chleba s máslem nebo třeba do tvarohu, a polévky.

Výzkum řeřichu setou posadil na trůn

A jak se stalo, že se řeřicha ukázala být nejzdravější potravinou? Profesorka Jennifer Di Noia z William Paterson University v americkém státě New Jersey se rozhodla, že prozkoumá ovoce a zeleninu s ohledem na to, jaký mají přínos pro lidské zdraví. Vyšla z toho, že američtí odborníci na výživu sice doporučují lidem konzumovat tzv. silné ovoce a zeleninu (powerhouse fruits and vegetables (PFV)), čímž se rozumí ovoce a zelenina, které snižují riziko chronických onemocnění, nikdo už se ale příliš nenamáhal tím, aby PFV definoval.

Její studie tak PFV definovala jako potravinu, která dokáže lidskému organismu zajistit ve 100 gramech v průměru 10 % (a více) denní dávky sedmnácti důležitých látek, vitamínů a minerálů: draslíku, vlákniny, bílkovin, vápníku, železa,vitamínů B1, B2, B3, vitamínu B9 (kyselina listová), zinku a vitamínů A, B6, B12, C, D, E a K.

Vyšel jí tak seznam 41 potravin, které jsou schopné toto zajistit. Celou studii včetně výsledků najdete zde. V seznamu najdeme na prvním místě řeřichu, hned za ní čínské zelí, mangold, listy červené řepy a špenát.

Zdroj: https://www.cdc.gov/pcd/issues/2014/13_0390.htm; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C5%99icha_set%C3%A1; https://zdravi.euro.cz/leky/rericha-seta-ucinky-vyuziti-pestovani/


Přečtěte si také