návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Vydáno: 24.03.2020
Řeřicha
Autor: istock.com Řeřicha
Zapomeňte na jahody nebo nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má řeřicha.

reklama

Řeřicha je ta rostlina, jejíž semínka jednoduše nasypete na vlhkou vatu a když jí dáte ještě dostatek světla, budete mít celý rok dostatečný přísun čerstvých vitamínů, minerálů a dalších látek. Pokud sníte 100 gramů řeřichy denně, zajistíte si tak přes deset procet dávky sedmnácti životně důležitých látek.

Je lepší pro klíčky světlo, nebo tma?

7 nejčastějších otázek ke klíčení. Možná si je kladete i vy

Stačí minuta denně a máte vitamínovou bombu

Klíčky jsou zázrak. Stačí minuta denně a za 3 dny máte vitaminovou bombu

Podobně jsou na tom čínské zelí, mangold, špenát, petržel, čekanka. Naopak takové ty doporučované zeleniny a ovoce, jako je červená paprika (skončila 17.) a citrusové plody, jsou až kolem 30.–40. místa. To neznamená, že jsou nezdravé, jen prostě nenápadná řeřicha je zdravím víc nabušená zelenina. Od vitaminu C přes betakaroten, vitaminy A, B1, B3, B6, K až k omlazujícímu vitaminu E. Z minerálů obsahuje  draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, ale i jód, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vlákninu.

Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Autor: Thinkstock Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Je záhadou, kde to ta rostlina bere, protože když nemáte vatu, můžete ji vysít na pár složených papírových kuchyňských utěrek nebo kapesníků. Jediné, co fakt chce, je vláha, nesmí přeschnout, to ji pak můžete rovnou vyhodit. Už po dvou dnech vám vyklíčí (hned po vysetí ji případně můžete přetáhnout igelitovým sáčkem) a po šesti dnech můžete sklízet.

Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Autor: Thinkstock Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum) pochází z Blízkého východu, již od pradávna se pěstuje v Orientu, odkud se rozšířila do zemí Asie a Evropy. Na světě roste asi 175 druhů řeřichy. Vždy chutná mírně nahořkle. Můžete ji přidat do salátu, jen tak na chleba s máslem nebo třeba do tvarohu, a polévky.

Řeřicha je velmi chutná.
Autor: istock.com Řeřicha je velmi chutná.

A jak se stalo, že se řeřicha ukázala být nejzdravější potravinou? Profesorka Jennifer Di Noia z William Paterson University v americkém státě New Jersey se rozhodla, že prozkoumá ovoce a zeleninu s ohledem na to, jaký mají přínos pro lidské zdraví. Vyšla z toho, že američtí odborníci na výživu sice doporučují lidem konzumovat tzv. "silné ovoce a zeleninu" (powerhouse fruits and vegetables (PFV)), čímž se rozumí ovoce a zelenina, které snižují riziko chronických onemocnění, nikdo už se ale příliš nenamáhal tím, aby PFV definoval.

Návod, jak pěstovat řeřichu.
Autor: istock.com Návod, jak pěstovat řeřichu.

Její studie tak PFV definovala jako potravinu, která dokáže lidskému organismu zajistit ve 100 gramech v průměru 10 % (a více) denní dávky sedmnácti důležitých látek, vitamínů a minerálů: draslíku, vlákniny, bílkovin, vápníku, železa, vitamínů B1, B2, B3, vitamínu B9 (kyselina listová), zinku a vitamínů A, B6, B12, C, D, E a K.

Vyšel jí tak seznam 41 potravin, které jsou schopné toto zajistit. Celou studii včetně výsledků najdete zde. V seznamu najdeme na prvním místě řeřichu, hned za ní čínské zelí, mangold, listy červené řepy a špenát.

Mohlo by vás zajímat:

Řeřicha má vícero odrůd

Přehled druhů řeřichy. Jak se liší podle chuti?

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoide)

Které rostlině se říká citroník severu? Pěstujte ji a zapomeňte na citrusy

reklama

Článek je zařazen v: pěstování , řeřicha , zahrada , jaknato , špenát , Lepidium sativum , Řeřicha setá , vitamíny

reklama

Přečtěte si také