Bydlení

6. srpna 2016 04:56

Markéta Zídková

Pili byste pivo z moči? Vědci vyvinuli přístroj, který moč promění v pivo. Jak to funguje?

Jak chutná moč?

Člověk si dá pár piv a musí běžet na záchod. Zanedlouhou by to mohlo probíhat přesně naopak, člověk by šel na záchod a pak ...

Vědci totiž vymysleli přístoj, který dokáže z moči vyrobit normální vodu využitelnou třeba na uvaření piva. Navíc je to celé ještě ultraekologické, protože přístroj využívá solární energii.

Probíhá to tak, že přístroj s využitím solární energie moč ohřívá. Tekutinu následně filtruje a po odloučení nečistot proměňuje v pitnou vodu. S tou už mají vědci velké plány – nechají z ní uvařit belgické pivo. Vědci z univerzity v belgickém Gentu technologii proměny moči ve vodu (a následně i v cokoli lepšího) chtějí uplatnit v rozvojových zemích, ale také v odloučených venkovských lokalitách kdekoli na světě.

Smyslem není nahradit efektivně pracující čističky vod, přístroj se ale díky malým energetickým nárokům, které dokáže pokrýt ze solárních zdrojů, skvěle hodí do míst bez dodávek elektrické energie. „S použitím jednoduché metody a solární energie jsme schopni vyzískat pitnou vodu a hnojivo,“ vysvětluje Dr. Sebastiaan Derese, který se na vývoji přístroje podílel.

Zařízení shromažďuje moč ve velké nádrži, tekutinu následně zahřeje v boileru napájeným ze solárních zdrojů. Ohřátá moč poté protéká přes membránu oddělující vodu od látek jako jsou draslík, dusík či fosfor. Ty lze následně využít jako živiny při výrobě hnojiv.

Vědci už se svou metodou vytáhli mezi lid. Se sloganem „Močte pro vědu“ se vypravili na desetidenní hudební a divadelní festival v Gentu. Z moči jeho návštěvníků získali 1000 litrů pitné vody. Z ní hodlají nechat uvařit věhlasnou specialitu – belgické pivo.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také