Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Luxusní hvězdicovitá vila v poušti si vystačí jen se solární energií

Na první pohled vypadá tato stavba jako čistě moderní architektura. Její hvězdicovitý tvar přitom vychází z dodržení původní beduínské tradice.
Vydáno: 23.10.2015
Tropické a suché podnebí umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná
Tropické a suché podnebí umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná Autor: Baharash Architecture
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spojené arabské emiráty (SAE) patří mezi nejbohatší státy světa. Podle magazínu Forbes tu v roce 2015 trvale bydlela desítka miliardářů. Z těchto údajů by se dalo odvodit, že SAE budou plné soukromích letadel, jacht a luxusních automobilů. Tohle ale není úplný obrázek země ležící u pobřeží Perského zálivu. Nově se tu začíná klást důraz nejen na samotný luxus, ale na důležitosti nabývá i šetrné nakládání s energiemi, celkový ekologický přístup, návrat k přírodě a minulosti.

Dům byl umístěn do oblasti Liwa, obrovské pouštní oázy v Abú Dhabí
Dům byl umístěn do oblasti Liwa, obrovské pouštní oázy v Abú Dhabí
Baharash Architecture

Krásným příkladem trendu směřujícímu k udržitelnému rozvoji a původním kořenům je pouštní vila navržená britským architektonickým studiem Baharash Architecture. Nechal si ji pro sebe navrhnout jeden z velmi vlivných obyvatel SAE, který zatoužil po vlastní oáze klidu. A to doslova. Dům, který si nechal navrhnout, byl totiž umístěn do oblasti Liwa, obrovské pouštní oázy v Abú Dhabí.Spojené arabské emiráty mají nejkrásnější krajinu v regionu. Například Liwa je perfektní destinací pro eko obydlí,“ dodává k volbě umístění Baharash Bagherian, zakladatel studia.

Výhled z ložnice
Výhled z ložnice
Baharash Architecture

Tropické a suché podnebí plné slunečního svitu umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná. Nutností se staly solární panely, které jsou položeny na střeše domu. Nevyužitá energie se v domě ukládá do speciálních nabíjecích jednotek.

Samotný hvězdicovitý tvar je odkazem na arabské nomádské kmeny
Samotný hvězdicovitý tvar je odkazem na arabské nomádské kmeny
Baharash Architecture

Samotný hvězdicovitý tvar je odkazem na arabské nomádské kmeny. Důležitou součástí beduínského života v poušti bylo a dosud je ohniště. Neméně důležitým středobodem se ohniště stalo i pro tento dům. Opravdu ho architekti umístili do středu domu. Kolem něho se v jednotlivých paprscích rozbíhají do všech světových stran křídla vily. Každé má jiný účel. Jedno z křídel slouží jako vstupní hala, druhé funguje jako kuchyně, jídelna a vnitřní zahrada, třetí a čtvrté rameno zajišťuje prostory pro odpočinek - jsou tam situovány ložnice a pokoje pro hosty - a poslední část domu slouží jako obývají pokoj. 

Všechna ramena jsou zakončena obrovskými okny, která do interiéru domu vpouští překrásné výjevy z okolní pouští krajiny a majiteli poskytují přesně to, co od domu očekával - naprostou pohodu a klid.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Každý katamarán bude disponovat ubytovací kapacitou pro 2 až 4 osoby

Plovoucí hotel v Srbsku nabídne pokoje, s nimiž půjde odplout

MMM Corones

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

Glamping v africké divočině

Chcete nezapomenutelný zážitek? Vyzkoušejte glamping v africké divočině


Článek je zařazen v:
Reklama