Bydlení

23. října 2015 05:30

Klára Beščecová

Luxusní hvězdicovitá vila v poušti si vystačí jen se solární energií

Na první pohled vypadá tato stavba jako čistě moderní architektura. Její hvězdicovitý tvar přitom vychází z dodržení původní beduínské tradice.

Spojené arabské emiráty (SAE) patří mezi nejbohatší státy světa. Podle magazínu Forbes tu v roce 2015 trvale bydlela desítka miliardářů. Z těchto údajů by se dalo odvodit, že SAE budou plné soukromích letadel, jacht a luxusních automobilů. Tohle ale není úplný obrázek země ležící u pobřeží Perského zálivu. Nově se tu začíná klást důraz nejen na samotný luxus, ale na důležitosti nabývá i šetrné nakládání s energiemi, celkový ekologický přístup, návrat k přírodě a minulosti.

Krásným příkladem trendu směřujícímu k udržitelnému rozvoji a původním kořenům je pouštní vila navržená britským architektonickým studiem Baharash Architecture. Nechal si ji pro sebe navrhnout jeden z velmi vlivných obyvatel SAE, který zatoužil po vlastní oáze klidu. A to doslova. Dům, který si nechal navrhnout, byl totiž umístěn do oblasti Liwa, obrovské pouštní oázy v Abú Dhabí.Spojené arabské emiráty mají nejkrásnější krajinu v regionu. Například Liwa je perfektní destinací pro eko obydlí,“ dodává k volbě umístění Baharash Bagherian, zakladatel studia.

Tropické a suché podnebí plné slunečního svitu umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná. Nutností se staly solární panely, které jsou položeny na střeše domu. Nevyužitá energie se v domě ukládá do speciálních nabíjecích jednotek.

Samotný hvězdicovitý tvar je odkazem na arabské nomádské kmeny. Důležitou součástí beduínského života v poušti bylo a dosud je ohniště. Neméně důležitým středobodem se ohniště stalo i pro tento dům. Opravdu ho architekti umístili do středu domu. Kolem něho se v jednotlivých paprscích rozbíhají do všech světových stran křídla vily. Každé má jiný účel. Jedno z křídel slouží jako vstupní hala, druhé funguje jako kuchyně, jídelna a vnitřní zahrada, třetí a čtvrté rameno zajišťuje prostory pro odpočinek - jsou tam situovány ložnice a pokoje pro hosty - a poslední část domu slouží jako obývají pokoj.

Všechna ramena jsou zakončena obrovskými okny, která do interiéru domu vpouští překrásné výjevy z okolní pouští krajiny a majiteli poskytují přesně to, co od domu očekával - naprostou pohodu a klid.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také