Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zařiďte pohodlné bydlení pro babičku. 9 věcí, které si zaslouží

Zatímco mladí chtějí experimentovat, senioři dají přednost pohodlí. Je proto potřeba udělat pár změn, které zajistí pohodlné a příjemné bydlení, kde bude radost trávit stáří. Myslete hlavně na to, že byt nesmí být překážkovou dráhou a že by v něm nemělo být nic, co by vyvolávalo negativní pocity.
Vydáno: 13.07.2018
Jak zařídit byt pro seniory?
Jak zařídit byt pro seniory? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Žádné překážky

Zatímco v bytech, kde bydlí mladí, si můžeme dovolit rozmístit nábytek do prostoru, u seniorů je praktičtější, když vybavení zůstane u stěn. Nevytvoří se tak překážková dráha. Důležité je dát konferenční stolek místo před gauč vedle pohovky. Zkrátka je potřeba snížit riziko toho, že o něco zakopneme. Menší kusy nábytku, jako jsou právě konferenční stolky nebo taburety, představují největší riziko.

Organizovaný byt

Nejen že nepořádek zhoršuje naši náladu, mnohem hůře se v něm hledá to, co zrovna potřebujeme. Organizovaný byt je tedy základem života seniorů. Všechno by mělo mít své místo. Zároveň není potřeba vlastnit moc věcí. Za život se jich nastřádá spousta, ale v důchodu je čas majetek protřídit a zbavit se toho, co už nepotřebujeme. Deset vařeček akorát zabere místo, budou stačit dvě. Podobná čistka se dá udělat i ve skříni.

Dům by měl být pohodlný a bez překážek
Dům by měl být pohodlný a bez překážek
istock.com

Dostatek světla a světlých barev

Deprese je civilizační chorobou, o které se stále mluví jen okrajově. Dřív se neřešila prakticky vůbec, takže zatímco mladí své psychické problémy řeší, starší generace jim takovou pozornost nevěnuje. Přitom jsou ale senioři náchylnější ke špatným psychickým stavům. Kvůli nízkým důchodům mohou bojovat s finanční tísní, často jsou sami, trápí je zdravotní potíže. Je proto důležité mít v bytě dostatek světla a vybavení ve světlých barvách, aby se negativní pocity alespoň omezily. Pesimistický tmavý byt ještě nikdy nikomu lépe neudělal.

Otevřený návštěvám

Samota představuje jeden z největších problémů seniorů. Z toho důvodu je potřeba otevřít byt návštěvám. Přátele i příbuzné je potřeba vídat. Setkávat se s nimi mimo domov může být náročné, proto je obývací pokoj v bytech seniorů velice důležitý. Poslouží jako místo setkávání.

Návštěvy pomohou bojovat se samotou
Návštěvy pomohou bojovat se samotou
istock.com

Úprava podlahy

Prahy a koberce sice nevypadají nebezpečně, ale mohou znamenat velký problém. O práh se dá zakopnout stejně jako o přes odchlípnutý roh koberce. Odstranění prahů a vyrovnání podlahy může zabránit pádům. Koberce by měly být ideálně po celé ploše podlahy (i když z estetického hlediska to doporučit nelze).

Vzpomínky

Prožitý život nabízí spoustu vzpomínek a fotografií dětí či vnoučat. Vzpomínkové předměty a fotky dokáží zútulnit byt a vyvolat příjemné pocity. Náš mozek má tendenci zapomínat to špatné, tak proč nevyužít toho, že si pamatuje spíše to pozitivní?

Vzpomínky jsou důležité!
Vzpomínky jsou důležité!
istock.com

Odkládací stolek

Brýle, naslouchátko, ovladač nebo mobil. Všechno je potřeba a všechno snadno někam zapadne. Odkládací stolek vedle pohovky se dá využít jako místo pro bezpečné ukládání nezbytných pomůcek. Je snadno dostupný a jde jen o zvyk naučit se ho využívat.

Domácí knihovna

Televize sice patří k dominantám obýváku, ale občas je dobré vypnout a soustředit se na odpočinek u četby. Konečně je čas přečíst si všechny díly Vojny a míru. Řešením je také předplatné časopisu, které mohou věnovat příbuzní jako dárek.

Konečně je čas pročíst knížky!
Konečně je čas pročíst knížky!
istock.com

Spojení s přírodou

Rostliny vybízejí k relaxaci. Starání se o ně navíc pomůže s bojem proti pocitu nečinnosti. Do domů, kde bydlí senioři, je tedy lepší pořizovat rostliny, které vyžadují zalévání, zastřihování a další péči. Sukulentům se v tomto případě vyhněte. Starost o květiny vytvoří pravidelnou činnost a zažene alespoň na chvíli nudu.

Péče o rostliny zažene nudu
Péče o rostliny zažene nudu
istock.com
Článek je zařazen v: senior , důchod , babička , proměna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama