Bydlení

13. července 2018 06:00

Matouš Hartman

Zařiďte pohodlné bydlení pro babičku. 9 věcí, které si zaslouží

Zatímco mladí chtějí experimentovat, senioři dají přednost pohodlí. Je proto potřeba udělat pár změn, které zajistí pohodlné a příjemné bydlení, kde bude radost trávit stáří. Myslete hlavně na to, že byt nesmí být překážkovou dráhou a že by v něm nemělo být nic, co by vyvolávalo negativní pocity.

Žádné překážky

Zatímco vbytech, kde bydlí mladí, si můžeme dovolit rozmístit nábytek do prostoru, u seniorů je praktičtější, když vybavení zůstane u stěn. Nevytvoří se tak překážková dráha. Důležité je dát konferenční stolek místo před gauč vedle pohovky. Zkrátka je potřeba snížit riziko toho, že o něco zakopneme. Menší kusy nábytku, jako jsou právě konferenční stolky nebo taburety, představují největší riziko.

Organizovaný byt

Nejen že nepořádek zhoršuje naši náladu, mnohem hůře se vněm hledá to, co zrovna potřebujeme. Organizovaný byt je tedy základem života seniorů. Všechno by mělo mít své místo. Zároveň není potřeba vlastnit moc věcí. Za život se jich nastřádá spousta, ale vdůchodu je čas majetek protřídit a zbavit se toho, co už nepotřebujeme. Deset vařeček akorát zabere místo, budou stačit dvě. Podobná čistka se dá udělat i ve skříni.

Dostatek světla a světlých barev

Deprese je civilizační chorobou, o které se stále mluví jen okrajově. Dřív se neřešila prakticky vůbec, takže zatímco mladí své psychické problémy řeší, starší generace jim takovou pozornost nevěnuje. Přitom jsou ale senioři náchylnější ke špatným psychickým stavům. Kvůli nízkým důchodům mohou bojovat sfinanční tísní, často jsou sami, trápí je zdravotní potíže. Je proto důležité mít vbytě dostatek světla a vybavení ve světlých barvách, aby se negativní pocity alespoň omezily. Pesimistický tmavý byt ještě nikdy nikomu lépe neudělal.

Otevřený návštěvám

Samota představuje jeden znejvětších problémů seniorů. Ztoho důvodu je potřeba otevřít byt návštěvám. Přátele i příbuzné je potřeba vídat. Setkávat se snimi mimo domov může být náročné, proto je obývací pokoj vbytech seniorů velice důležitý. Poslouží jako místo setkávání.

Úprava podlahy

Prahy a koberce sice nevypadají nebezpečně, ale mohou znamenat velký problém. O práh se dá zakopnout stejně jako o přes odchlípnutý roh koberce. Odstranění prahů a vyrovnání podlahy může zabránit pádům. Koberce by měly být ideálně po celé ploše podlahy (i když zestetického hlediska to doporučit nelze).

Vzpomínky

Prožitý život nabízí spoustu vzpomínek a fotografií dětí či vnoučat. Vzpomínkové předměty a fotky dokáží zútulnit byt a vyvolat příjemné pocity. Náš mozek má tendenci zapomínat to špatné, tak proč nevyužít toho, že si pamatuje spíše to pozitivní?

Odkládací stolek

Brýle, naslouchátko, ovladač nebo mobil. Všechno je potřeba a všechno snadno někam zapadne. Odkládací stolek vedle pohovky se dá využít jako místo pro bezpečné ukládání nezbytných pomůcek. Je snadno dostupný a jde jen o zvyk naučit se ho využívat.

Domácí knihovna

Televize sice patří kdominantám obýváku, ale občas je dobré vypnout a soustředit se na odpočinek u četby. Konečně je čas přečíst si všechny díly Vojny a míru. Řešením je také předplatné časopisu, které mohou věnovat příbuzní jako dárek.

Spojení s přírodou

Rostliny vybízejí k relaxaci. Starání se o ně navíc pomůže sbojem proti pocitu nečinnosti. Do domů, kde bydlí senioři, je tedy lepší pořizovat rostliny, které vyžadují zalévání, zastřihování a další péči. Sukulentům se vtomto případě vyhněte. Starost o květiny vytvoří pravidelnou činnost a zažene alespoň na chvíli nudu.


Přečtěte si také