Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pryšec trojhranný – nenáročná pokojovka, která vám může přerůst přes hlavu

Přemýšlíte, jak zaplnit prázdný prostor vedle okna nebo regálu a toužíte po nějaké nenáročné, ale zároveň exoticky působící rostlině? Zkuste pryšec trojhranný (euphorbia trigona), tahle rostlina vás nezklame, jen mějte na paměti, že patří do rodiny jedovatých pokojovek.
Vydáno: 30.12.2014
Pryšec je exotická kráska
Autor: Thinkstock Pryšec je exotická kráska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Euphorbia trigona patří do čeledi pryšcovitých, stejně jako některé další oblíbené pokojovky, třeba vánoční hvězda nebo trnová koruna. Na rozdíl od nich vám ale může tahle rostlina s minimem zahradnického úsilí doslova přerůst přes hlavu – její obvyklá výška při pěstování v bytě je 100 až 150 centimetrů, výjimkou ale nejsou ani dvoumetroví giganti.

S dětmi ji nenechte kamarádit

Pryšec trojhranný patří mezi sukulenty nekaktusovité, i když na první pohled i na dotek kaktusy výrazně připomíná. Má tělo se třemi hranami, ze kterých vyráží trny a malé vejčité lístky. Z nich se časem mohou vyvinout dužnaté výrůstky, zpočátku většinou jen dvojhranné. Pozor na bílou tekutinu, kterou rostlina při poškození roní, při kontaktu s kůží způsobuje svědění a pálení, při zasažení očí může dokonce vážně poškodit zrak. Rozhodně se nejedná o rostlinu vhodnou do dětského pokoje!

Tato rostlina je nenáročná na pěstování a velice jednoduše se množí. Není ale vhodná do bytu s malými dětmi Foto:

Zvládne ji každý

Na svého pěstitele a stanoviště klade minimální nároky. Má sice ráda světlo, ale nevadí ji ani polostín. Odpustí vám i zapomnětlivost při zalévání, nedostatek vody nebo naopak její přebytek signalizuje zežloutnutím a opadáním drobných lístků. Ideálně ji zaléváme jednou týdně, v zimě zálivku stejně jako přihnojování omezte. Lámat hlavu si nemusíte ani s teplotou, pryšec trojhranný bude prospívat při běžné pokojové teplotě kolem dvaceti stupňů, v létě mu můžete dopřát i slunění venku, pozor pouze na teploty pod 10 ºC.

Nebojte se tvarovat a množit

Květině postačí i poměrně malý květináč, s jeho velikostí to rozhodně nepřehánějte, volte ale takový, aby se rostlina nemohla převrhnout. Už vzrostlejší pryšce trojhranné stejně raději postavte ke stěně nebo k boku skříně. Pokud vám váš miláček začne „přerůstat přes hlavu“, seřízněte opatrně jeho nejvyšší části, což navíc podpoří hojný růst malých postranních odnoží. Tato pokojovka je nejenom nenáročná, ale velice jednoduše ji můžete rozmnožovat. Postačí odlomit jeden z postranních výhonků, omýt ho od vytékajícího mléka, nechat klidně několik dní zaschnout a poté zasadit do písčito-hlinitého substrátu.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny (na fotu Mucholapka podivná - Dionaea muscipula)

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

Článek je zařazen v:
Reklama