Užitková zahrada

15. dubna 2017 14:30

Markéta Zídková

Jak pěstovat 168 rostlin na ploše 2 x 3 m

Úroda větší a rychleji? Zkuste hydroponii. Rostliny tak získají veškeré živiny a vy získáte bohatou úrodu jahod nebo ředkviček.

Každý zahradník se chce na své zahrádce nadřít co nejméně a přitom vypěstovat co nejvíc plodů. Většinou se však pěkně nadře a ještě mu hrozí, že mu úrodu zničí sucho. Jen vzpomeňte na silný film Jean od Floretty, kde sucho zničilo celou úrodu a boj o vodu se tak stal faktorem, který zapříčinil smrt a tragédii několika rodin. Aby tedy zahradník uspěl, musí pracovat a pracovat a zároveň mít vyřešenou dostatečnou závlahu pro své rostliny. Anebo to zkusit netradičně. Třeba pomocí hydroponie – což je chytrý způsob pěstování rostlin na malé ploše. U nás se nejčastěji využívá pro pokojové rostliny, ale tímto způsobem se pěstují všechny ty okurky, rajčata a papriky, které si dopřáváme v zimě. Rostliny rostou místo v půdě v živném roztoku v substrátu, nejčastěji v keramzitu. Tenhle hydroponický systém každému pěstiteli práci ušetří. Postavit jej není ani drahé ani složité. Ukážeme vám, jak na to.

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Podle systému a rostlin se přidávají hnojiva. Zdroj: Wikipedie

Hydroponické systémy se hodí na pěstování menších rostlin – tedy například bylinek, ředkviček nebo třeba na jahody. Pokud navíc místo klasického záhonu, který zabere velkou plochu, rostlinky vysadíte nad sebe, ušetříte spoustu místa. Při pěstování rostlin ve vertikálních systémech nebudete muset klečet na zemi a hrbit hřbet při péči o sazeničky. Jen musíte nechat mezi "záhonky" rozestupy, aby všechny rostliny měly dost světla.

Návod na stavbu konstrukce najdete ve fotogalerii:

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také