18. listopadu 2014 06:00
Markéta ZídkováPotřebujete zachránit manželství? Upravte si kuchyň podle intuice!
Prastaré učení Feng-shui učí, jak zařídit domov tak, abychom se v něm cítili dobře. V harmonicky zařízené kuchyni se vám bude nejen skvěle vařit, ale i malé změny v této obvykle energeticky komplikované zóně vám mohou třeba zachránit vztah.
Říká se, že v kuchyni se uskuteční nejvíce manželských konfliktů. Zatímco talíře tříštící se o zeď jsou vnímané jako známka přiměřeně dynamického vztahu, nůž v ruce (protože je po ruce) už není žádná sranda. Jak tedy zní první rada pro zařízení kuchyně podle Feng-shui? „Schovejte všechny ostré předměty, jako jsou nože, velké vidličky či sekáčky, do šuplíku a pevně zavřete,“ říká specialistka a lektorka Feng-shui Sylvia Martina Malíková. „Tyto agresivní prvky vnášejí neklid a konflikty do vztahů.“ Pořezat, rozsekat a nakrájet tak můžete fiktivně i soužití doma.
Kuchyň je z hlediska Feng-shui pěkně komplikovaná
„V žádné jiné místnosti doma se neděje tolik řekněme harmonii narušujících úkonů,“ říká Sylvia. „V pokojíčku nenaklepáváme řízky, v ložnici nepracujeme s ohněm nebo mikrovlnou troubou, nikde nehromadíme tolik odpadu,“ vypočítává lektorka. Všechno to řezání, bušení, krájení, smažení, vylévání a mytí, smývání, hromadění kouře, vůní i nepříjemnějších pachů a také například vyhazování odpadu činí z kuchyně energeticky nejslabší místo domova. Špatným vyladěním kuchyně si tak můžete pěkně zavařit. A nemyslíme okurky," vysvětluje Sylvia.
Harmonie v kuchyni - Obrázek 2 Zdroj: Thinkstock
Tip navíc: Zvonkohra ke sporákuMožná se vám to zdá trochu divné, ale zkuste to. Poblíž sporáku zavěste křišťál či kovovou zvonkohru. Posílíte tím energii při přípravě pokrmů. Ideální je zavěsit tyto předměty na červenou stuhu či nit. Červená symbolizuje štěstí. Křišťál zase harmonizuje energii, a pomáhá tak předejít drobným úrazům a nehodám v kuchyni.
Jaké skříňky a pracovní desku podle Feng-shui? Vybírejte intuitivně
Pokud začínáte kuchyň zařizovat od nuly a nechcete si najmout specialistu na Feng-shui, dejte jednoduše na intuici. Váháte-li, jaké vybrat skříňky, nechte se vést svými pocity. Ty vám napoví, zda se budete cítit lépe s tmavším dřevem nebo vám budou dělat dobře například lesklé hladké povrchy.
„Hodně záleží na tom, ve kterém z pěti elementů jsme se narodili. Ke každému čínskému znamení se váže jeden z pěti elementů: kov, dřevo, oheň, voda nebo kámen. Podle toho nám ‚dělají dobře‘ i různé barvy a materiály. Tyto informace se dají ‚vygooglovat‘ nebo je naleznete v literatuře, ale máme je uložené v podvědomí,“ říká Sylvia Malíková. Není proto ideální dát na módní trendy za každou cenu. Podobně to platí s výběrem pracovní desky.
Pevný stůl – pevný základ rodiny
„Určitě bych volila stabilní dřevěný stůl z masivu,“ říká Sylvia. „Jídelní stůl symbolizuje rodinu – je-li stabilní a pevný, je stabilní a pevná i rodina. Vyhnula bych se skleněné desce nebo bych volila takovou, aby stůl muselo nést pět chlapů,“ dodává.
Na stůl pak dejte čerstvé květiny a mísu s ovocem. Dodají celé místnosti tolik potřebnou živou energii. Až budete na stůl servírovat dobré jídlo, dejte si pozor, abyste nepodávali na potlučeném nádobí. Poškozené talíře a naprasklé hrníčky mají nízkou energii, strhávají pozornost od jídla a narušují celkovou pohodu u stolu.
Podle Feng-shui kuchyň propojená a obývákem není ideální
Harmonie v kuchyni - Obrázek 6 Zdroj: Thinkstock
„Podle Feng-shui by bylo nejlepší mít kuchyň oddělenou od ostatních místností,“ doporučuje odbornice. Trend posledních let – tedy propojení kuchyně s obývacím prostorem je třeba vyřešit posílením harmonie právě v obývací části (viz další díl seriálu o Feng-shui, který vám Prima living přinese) a zároveň maximální eliminací rušivých prvků v kuchyni. Tedy – nože, na které vidíte z gauče opravdu nejsou ideální.
Co je to Feng-shui? Feng-shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město. (zdroj: Wikimedia Commons)
A jaké jsou další Feng-shui rady, pro harmonickou kuchyni?
- Tvar kuchyně a umístění kuchyně.- Kuchyně by neměla být umístěna přímo proti schodišti a v domě pod prostorem WC.- Nad kuchyní by neměla být ložnice ani dětský pokoj.- Kuchyně by neměla být vidět od hlavních dveří a pokud je, udržujeme dveře do ní zavřené. Vyvarujeme se tím poruch ve stravovacích návycích a psychických problémů.- Sejně jako u všech prostor v domě by měla být pravidelná a symetrická. Nepravidelný tvar vytváří „kapsy“, v nichž se často hromadí negativní energie.
Důležité drobnosti při zařizování kuchyně podle Feng-shui - Kapající kohoutek okamžitě opravte, může přivolat a vyvolat těžké rozhodování. - Koš na odpadky a kontejnery s obsahem k recyklaci ukryjte mimo zrak. - Často používejte všechny vařiče a trouby, protože tím podpoříte pozitivní životní perspektivy a bohatství. - Pověšené svazky zeleniny (cibule, česnek apod.), stejně jako pověšené hrnce a pánve nejsou nejvhodnější, protože mohou ovlivňovat volný běh událostí. - Sporák držte v čistotě. Čistý sporák ovlivňuje všechny aspekty života. Čistotou přenášíte pozitivní energii také na jídlo. Pokud sporák není plně funkční, dejte ho opravit, nebo kupte nový. - Hodně větrejte a udržujte v kuchyni přísun čerstvého vzduchu, tím podpoříte přirozený tok energie. Místnost nepřetápějte.
Ivana Králová
Mohlo by vás zajímat: