Bydlení

4. listopadu 2014 05:00

Markéta Zídková

Co za kuchyňskou linku? Co třeba stěrku

Obklady, sklo, nerez nebo třeba stěrka ochrání zeď v kuchyni před prskající mastnotou i kapkami vody.

Pořizujete si novou kuchyň nebo se chystáte oživit stávají, která vám slouží už řadu let? Pak na světlo dne přijde určitě i otázka, čím obložit prostor za kuchyňskou linkou mezi spodními a horními skříňkami. Zvolený materiál musí samozřejmě něco vydržet, snadno se udržovat a také skvěle vypadat.

Úplně nejjednodušší bude sáhnout po omyvatelném a otěruvzdorném nátěru. Ten zvládne aplikovat každý, ale jeho životnost není věčná (například nátěr Primalex Procolor 2 vydrží 5000 mycích a drhnoucích cyklů). Sami si také dokážete nalepit omyvatelnou tapetu – ideálně se hodí vinylová, jejíž role stojí od 250 Kč. Nevýhodou je, že tapetu nemůžete příliš drhnout, abyste nepoškodili její povrch.

Přejděme k trvanlivějším materiálům: Klasikou jsou obklady, které vypadají skvěle, cenově jsou velmi dostupné a zručný chlap si je dokáže sám nalepit. Nevýhodou jsou spáry, které musíte udržovat, aby se vám do nich nezažírala mastnota.

Z kompaktních celoplošných materiálů můžete zvolit sklo – na výběr jsou různé barvy, v moderní kuchyni vynikne barevné kalné či mléčné tvrzené sklo. Do moderních kuchyní se skvěle hodí také MDF desky v povrchové úpravě laminací. Škála barev je téměř neomezená, efektní bude deska ve vysokém lesku. Celistvým dojmem bude působit, pokud kuchyňskou pracovní desku plynule vytáhnete na stěnu až k horním skříňkám.

Do moderních kuchyní, od nichž vyžadujete minimalistický vzhled, se skvěle hodí stěrky. A nejen do minimalistického interiéru, pokud má být váš byt v industriálním vzhledu, dokážou stěrky skvěle imintovat beton, se kterým dnes tak rádi pracují architekti. Materiál je to celistvý, nemusíte řešit žádné spáry. Na výběr je z bezpočtu barev, protože stěrky lze probarvit v podstatě v neomezeném odstínu. Co ale musíte ohlídat je, aby stěrka měla opravdu uzavřený povrch, protože jinak se vám časem na ní udělají fleky.

Pokud si vyberete cementovou stěrku (na trhu je asi nejznámnějším produktem Pandomo), pak ji musíte ještě nechat přelakovat odolným lakem, aby se uzavřely všechny póry. Druhou možností jsou pryskyřičné stěrky, které už není potřeba ošetřovat lakem. Unikátní svým složením a vlastnostmi je stěrka Betonepox, která se osvědčila i ve velmi vlhkém a horkém prostředí Malediv.

Stěrka Betonepox je složením dvousložkový epoxid, takže zjednodušeně tvrdá umělá hmota, která je absolutně nesavá a tedy vodě i případné mastnotě zcela odolná. Ve finále se vytírá lazurou (tím se dovytváří kresba stěrky), která je mastná (ředidlem ředitelná) a je tím pádem také odolná vůči zátěži.

Každý, kdo někdy čistil stěnu za sporákem, si bude klást otázku, jak se stěrka čistí a udržuje. "Ideální čisticí postup je houbička s jarem a následně přetřít vlhkým čistým hadrem a pak vysušit (mám z vlastní zkušenosti, za linkou máme doma imitaci betonu s lakem). Rozhodně nepoužívat čisticí prostředky s jemným pískem, jelikož by mohlo dojí k poničení finální lazury (či laku u cementových stěrek)," říká Radovan Najman z firmy Němec – Luxusní povrchy.

Stěrku by vám vždy měla aplikovat odborná firma. Nevýhodou stěrek je jejich vysoká cena (cca 2000–2500 Kč/m2 za cementovou stěrku a lakem bez DPH), Betonepox 2500 až 2700 Kč/m2 bez DPH. Výhodou je, že ji můžete použít i na podlahu a kuchyň tak opticky sjednotit.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také