Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Potřebujte nafouknout byt? Stačí zvolit správná světla

Více lidí bojuje s nedostatkem místa než s jeho nadbytkem.
Vydáno: 28.05.2015
Jako Gulliver
Jako Gulliver Autor: Ilustrační / thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Většina z nás bydlí v bytech, které se ani zdaleka nepodobají prostorným americkým domům, které vídáme v televizi. Tak co dělat, když se do obývacího pokoje sotva vejdete ve čtyřech, a ještě doufáte, že dneska pes zůstane ležet na zemi a nezasedne vám místo? Existuje technika hojně využívaná architekty i designéry, která vám pomůže místnosti zvětšit bez toho, abyste museli přestavovat, nebo se dokonce stěhovat. Je to správné využití světla.

„Pokud chcete zvětšit opravdu malou místnost, ideální jsou bodová světla. Stojací lampy by zabíraly zbytečně moc místa a visací zase opticky místnost přepůlí, a tím zmenší,“ říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. „Dobře rozmístěné LED bodové osvětlení dodá místnosti dostatek světla i v těch nejtemnějších koutech, dá se rozdělit na zóny, tedy můžete si svítit buď na konferenční stolek, nebo na sedačku, a doplněné stmívačem dokáže navodit i příjemnou atmosféru při sledování televize.“ Navíc pokud nemáte možnost obrátit se na odborníka, tak jejich správné umístění není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Po nastudování parametrů a úhlu svícení se můžete řídit následujícími obecnými radami.

Bodová světla nezabírají prostor Foto:

Bodová světla nezabírají prostor

Jak umístit bodová světla:

1. Změřte si celý pokoj a zakreslete si ho na papír v měřítku. Nezapomeňte na zakreslení všeho nábytku i volně stojících dekorací, abyste přesně viděli, kam vám světlo dopadne.

2. Podle nákresu se lépe rozhodnete, zda si chcete osvětlit určité místo v pokoji, které se pak stane vaším výchozím bodem. V obývacím pokoji to může být vaší oblíbené čtecí křeslo, v ložnici pak šatní skříň. První bodové světlo pak umístěte nad bod zájmu a další v měřítku okolo něj. Pokud takový bod nemáte, první světlo by mělo jít do středu stropu.

3. Takové nepsané pravidlo zní, že byste si měli změřit výšku místnosti a vydělit ji dvěma, a tuto délku pak použít na rozmístění bodových světel po místnosti. Záleží to ale na tom, jak tmavou máte místnost nebo jaké žárovky používáte. Každopádně dbejte na to, aby bylo osvětlení dobře vyměřené a aby od sebe bylo stejně daleko.

4. Ujistěte se, že dáváte bodová světla minimálně metr od rohů, aby byly dobře osvětlené, a nikde jste neměli stíny. Ty totiž místnost opticky zmenší.

Další možností, jak místnost opticky zvětšit, jsou víceramenná svítidla, která zabírají mnohem méně vizuálního prostoru než tradiční závěsná světla, a navíc budou fungovat i jako dekorační prvek. Každé rameno může být nasměrováno podle potřeby, aby se světlo odráželo od zdí a působilo tak příjemným dojmem a hojností prostoru. Pokud využijete bodová a víceramenná svítidla společně v jedné místnosti, osvítíte opravdu každé zákoutí, prostor se opticky rozšíří a místnost bude působit jako by ji navrhl architekt.

Důležitou součástí dobře osvětlené místnosti jsou chytře umístěná zrcadla. Velké a strategicky umístěné zrcadlo místnost prodlouží a poslouží také jako zajímavý prvek. Pokud ho doplníte ještě o pár dobře zvolených a umístěných dekorací, které také nasvítíte, rázem si uděláte z malého pokoje designový skvost, který vůbec nebude malým dojmem působit.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Elektřinu používáme k osvětlení už 130 let

Lumeny, kelviny, úhel světelného svazku aneb Jak vybrat LED žárovku

Usínání zkomplikuje i teplá LED

Modré světlo brání usnutí. Je obsažené i v teplé LED žárovce?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama