Bydlení

26. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Pražský byt vyhořel. A jako Fénix povstal z popela

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré.

A tak i požár bytu může být dobrým důvodem pro jeho zásadní rekonstrukci. Z popela původní dělené a neprosvětlené dispozice povstal jako Fénix nový půdorys.

Pražský byt sice vyhořel, ale tvůrčí mysl díky tomu získala zajímavou příležitost. Nové uspořádání zrekonstruovaného bytu zohledňuje potřeby pětičlenné umělecké rodiny a jeho provedení potěší estetickými kvalitami.

Díky rozmístění světlíků ve stěnách může denní světlo proniknout do všech místností bytu. Hala má dostatek úložných prostor a propojuje obytné prostory se vstupem a zázemím bytu. Hlavním těžištěm bytu je jídelna s kuchyní, kde se u velkého stolu setkává rodina s prarodiči, kamarády i kolegy.

Jídelnu propojuje s obývacím pokojem čtyřboká knihovna s čtenářským koutkem. Tento kus nábytku slouží nejen k ukládání čtiva, ale také jako rodinná nástěnka či výstavní prostor pro suvenýry. Obývací pokoj s pracovním stolem odděluje ložnici rodičů od pokojů pro dvě mladší děti. Třetí, nejstarší potomek má k dispozici svou osobní trucovnu.

Snahou architektů z českého studia DDAANN bylo v omezené dispozici vytvořit velkorysé společné prostory, ale také dostatek soukromí pro všechny obyvatele tohoto bytu.

„Jedním z kolaudačních darů byl hasicí přístroj a my pevně doufáme, že nenastane důvod ho použít,“ dodávají autoři s úsměvem.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také