Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Připravujete pokoj pro prvňáka? Základem je dobrý stůl

Kvalitní psací stůl by neměl chybět v pokoji žádného školáka. Podle čeho jej vybírat a kolik bude stát?
Vydáno: 08.06.2017
Školák by měl mít svůj vlastní psací stůl. Když vyberete dobře, bude vyhovovat dlouhá léta

Možná jste nedávno absolvovali zápis do 1. třídy a rádi byste se ještě před prázdninami pustili do úprav v dětském pokoji. Vedle postele, plochy na hraní a dostatku úložného prostoru by v něm neměl v žádném případě chybět psací stůl. U něj bude vaše dítě trávit velkou část dne. Posadí se k němu nejenom při psaní domácích úloh, ale i při nejrůznějších kreativních a zájmových činnostech. Právě u stolu by se mělo všestranně rozvíjet, a tak je důležité, aby mu ve všech směrech vyhovoval.

Stůl, který roste

Psací stůl vybíráme podle několika hledisek. Jedním z nich je jeho výška, která by měla odpovídat výšce dítěte. Během povinné školní docházky vyroste dítě více než o 50 cm a tak není vůbec od věci zamyslet se nad pořízením takzvaného rostoucího stolu. Jedná se sice o větší investici, ale kvalitní stůl s nastavitelnou výškou bude vašeho potomka provázet bez problémů až na střední školu. Průběžně ale kontrolujte správnou výšku židle – chodidla mají ležet na zemi a stehna a lýtka svírat pravý úhel – a výškové nastavení pracovní desky – předloktí položené na desce a paže svírají 90 stupňů.

Rostoucí psací stůl Cool Top od Kettler s polohovatelnou deskou, prostornou pracovní plochou s odnímatelným pravítkem. Rozměry: 110 x 68 x 54-83 cm, cena: 5990 korun Foto: Rostoucí psací stůl Cool Top od Kettler s polohovatelnou deskou, prostornou pracovní plochou s odnímatelným pravítkem. Rozměry: 110 x 68 x 54–83 cm, cena: 5990 korun. Foto: Kettler.cz

Na co ještě myslet při výběru

Kromě výšky stolu je důležitá i velikost pracovní plochy. Odborníci doporučují šíři minimálně 90 až 120 cm a hloubku alespoň 80 cm, když počítáme s tím, že na stole bude časem i monitor počítače. Pozor na pracovní desky s lesklou povrchovou úpravou. Odrážejí světlo a to by mohlo vašim dětem vadit. Skvělou záležitostí je naopak polohování pracovní desky, tuto možnost děti ocení například při kreslení. Naklopení desky navíc odlehčí jejich krční páteři a předejde kulatění zad. Při výběru stolu myslete i na dostatek úložných prostor, ideální jsou zásuvky, které jsou součástí stolu, případně můžete vhodné kontejnery na a hlavně pod stůl pořídit zvlášť. Nezbytným doplňkem psacího stolu je také kvalitní židle a dostatečné osvětlení.

Kam s ním?

Pokud vám v dětském pokoji chybí na dostatečně velký psací stůl nějaký ten centimetr, nezoufejte. Menší pracovní plochu můžete vykompenzovat přidáním nástěnných polic na drobnosti či monitor nebo praktickým výsuvem na klávesnici. Stůl by ale měl být v každém případě co nejblíže okna. Buď přímo pod ním, aby na něj denní světlo dopadalo zepředu nebo z boku ale tak, aby si dítě při psaní nestínilo.

Pokud při výběru psacího stolu pro školáka hledáte inspiraci, podívejte se do naší fotogalerie:

 

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Dneska to máme jak v zahradě

Rostoucí dětské židle, stoly a nábytek. Podívejte se, co vše umí

Pohled do nitra džungle

Designérka Zuzana proměnila dětský pokoj v džungli

Reklama
Článek je zařazen v: dětské pokoje, psací stůl, rostoucí nábytek, pokoj pro školáka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama