Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Bydlení

Přístavba domu je často jak pěst na oko. Tahle se ale mimořádně povedla

Řekli byste, že se jedná o přístavbu? Starý i nový celek dokonale splynuly v jedno. Rodina získala větší obytný prostor, přesto zůstalo místo i na minimalistickou zahradu.
Vydáno: 09.12.2016
Kuchyň s ostrůvkem/pultem je o něco menší, ale dobře řešená, že se tu zas až tak moc nenaběháte

Přístavby k rodinnému domu byly a často ještě jsou u nás obvyklým řešením, jak si pomoci k většímu obytnému prostoru. I když se situace u nás v posledních 20 letech lepší, nalepované stavby často nevzhledně vyčnívají z již existujícího domu a moc s ním neladí. Dnes vám ukážeme přístavbu, která dosavadní farmářský dům naopak zdobí a rázem jej přenesla do architektury 21. století.

Na návštěvu poletíme až na sever USA na okraj rozlehlého Mineapolisu. Původní dům byl postaven v roce 1950. Při jeho renovaci se majitelé rozhodli, že chtějí dům stále nízký, ale trochu větší a pochopitelně i modernější. Nejjednodušší řešení – vše staré zbourat a postavit dům nový – se jim moc nezamlouvalo. Oslovili tedy architektonickou kancelář Alchemy Architects.

V zimě je slunce dost nízko, dostane se tedy pod střechu a ohřívá okny vnitřek domu. V létě naopak  převys střechy slunci brání rozpalovat místnosti letním žárem
V zimě je slunce dost nízko, dostane se tedy pod střechu a ohřívá okny vnitřek domu. V létě naopak převys střechy slunci brání rozpalovat místnosti letním žárem
Alchemy Architects

Architekti z tohoto studia jsou „přátelé přírody“ a také příznivci co nejméně náročných řešení pro své zákazníky. Po důkladném prostudování situace vznikl návrh na zbourání pouze jedné z části budovy, která nabízela 25 m2 obytného prostoru. Místo ní mělo vzniknout o cca 10 m2 větší křídlo. Návrh rovněž počítal s tím, že bude maximálně využita dispozice domu, a to nejen z důvodu lepšího využití prostoru na pozemku, ale také z hlediska co největší úspory nákladů na energie.

Díky přístavbě je v hlavním pokoji dostatek prostoru i pro větší sešlost
Díky přístavbě je v hlavním pokoji dostatek prostoru i pro větší sešlost
Alchemy Architects

Výsledek vidíte sami v naší galerii. Dvorek domu je situován na jih. Stěna je z plechu, který se chrání vlastní rzí. Chodba za ním má břidlicovou černou dlažbu, která nasává teplo ze slunečního svitu prostupujícího rozlehlými posuvnými okny-dveřmi. Ani v zimě ji tak není třeba vytápět. Střecha je obložená cedrovým dřevem a je speciálně lomená tak, aby v zimě na místě, kde dům stojí, neclonila. V létě však zabraňuje opírání se slunečního záření do skleněných výplní. Vedle domu ale stojí v naší galerii za povšimnutí i moderně řešená minimalistická zahrada.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost

Přístavba zmenšila zahradu, ale domu dala nový rozměr

V přistavěné části našla místo také kuchyně

Ke stoletému domu přistavěli supermoderní přístavbu. A nelitují!


Reklama
Článek je zařazen v: dům, přístavba, venkovský dům
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama