Bydlení

28. října 2015 05:30

Klára Beščecová

Ke stoletému domu přistavěli supermoderní přístavbu. A nelitují!

Jde to dohromady?

Co dělat, když je architektonicky cenný starý dům příliš malý? Rodina historické stavení rozšířila o moderní křídlo a nelituje ničeho. Rodinný dům zpředválečné éry ve stylu spojovaném sobdobím vlády anglického krále Edwarda VII. vaustralském Elsternwicku při rekonstrukci prošel hned dvojí proměnou. Na jednu stranu jej stavaři zbavili veškerých dodatečně instalovaných částí, a na stranu druhou takto očištěnou stavbu rozšířili o zmíněnou moderní část.

Úkol pro architekty zněl jasně: rozšířit obývací část a zajistit i nové technické prostory a celou oddělenou zónu pro děti. Posledně jmenovaná část se nachází vpatře přístavby, odkud ani ten nejhlasitější dětský křik do obýváku nedolehne.

Nová obývací část se rozprostírá vzahradě na severní straně domu a je pojatá jako prodloužení původního obývacího pokoje. Přístavek má podobu podélného pavilonu a jeho součástí je i kuchyně ve tvaru „L“, nebo i kryté venkovní sezení sjídelním stolem.

Proporce podlouhlé přístavby zdůrazňuje i použité obložení. Celá legrace je založená na kontrastu, ale i na provázanosti. Stropní obložení znatřených prken odkazuje na typickou podobu kůlen a dalších přístavků domů vokolí. Podélně směrovaná prkna přitom kontrastují spříčným falcováním plechové krytiny vpatře.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům

Přečtěte si také