Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Přístavba zmenšila zahradu, ale domu dala nový rozměr

Inspiraci, jak rozšířit tradiční dům o moderní přístavbu, která současně respektuje prvky místní architektury, nabízí projekt z druhého konce světa. Nejde totiž o konkrétní tvary či materiály, ale o přístup.
Vydáno: 01.12.2016
Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost

Základním předpokladem byla jednoduchost tvarů a v místě obvyklé materiály. Protáhlá přístavba se sedlovou plechovou střechou to v daném místě v australském Adelaide splňovala. Klient byl o to radši, že sám tíhne k jednoduchosti skandinávské architektury. „Použili jsme v místě obvyklé materiály jako profilovanou plechovou krytinu a dřevěné obložení,“ popisují autoři návrhu z ateliéru Sans-Arc Studio.

Dvojice teras

A přístavba je díky příhodnému uspořádání i velmi praktická. Díky bohatému prosklení na příhodných místech a otevřenému konci volně přecházejícímu do zastřešené terasy je nový prostor zalitý denním světlem a zároveň chrání soukromí obyvatel. Ti mají na jednu stranu zmenšenou zahradu, na druhou stranu ale mohou její zbývající plochu využívat daleko lépe než doposud. Dvojice teras na úrovni trávníku, z toho jedna zastřešená a se závětřím, usnadňují přístup do zahrady a stírají hranice mezi interiérem a exteriérem.

Díky bohatému prosklení je přístavba velmi světlá
Díky bohatému prosklení je přístavba velmi světlá
David Sievers

Architekti měli na zřeteli i hospodárnost stavby. Tu zajišťuje ventilace zachycující vzduch z jižní strany, který z domu vystupuje na protilehlé straně. Sluneční teplo zachycují rozměrná okna z jižní strany, která v létě mohou zakrývat účinné žaluzie. Tepelnou energii uvnitř akumuluje cihlové zdivo. Dům to kvůli napjatému rozpočtu majitelů očekávajících rodinu s technologiemi nepřehání, zachycuje ale dešťovou vodu s níž zavlažuje, pere i splachuje.

[[nid:]]

Foto: David Sievers

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Terasa spojuje obývací pokoj a kuchyni

Rodinný dům v Jílovišti slučuje zdánlivé protiklady díky důvtipným řešením

Reklama
Článek je zařazen v: zahrada, dům, dřevo, přístavba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama