Bydlení

8. září 2015 05:14

Markéta Zídková

Probuďte v dětech kreativitu dveřmi s papírovým povrchem

Dveře do dětského pokoje jsou kompromisem mezi funkčností a zároveň příjemným designem.

Dětský pokoj představuje nejkomplikovanější oblast v domácnosti. Jak dítě stárne, mění se jeho potřeby a temperament. Zatímco menší ratolesti potřebují především bezpečné prostředí, s nástupem do školy se dětský pokoj postupně mění z herny na pracovnu, kde je vyžadován spíše klid. Proto je třeba již od začátku myslet na všechno a zvážit mnoho faktorů.

Bezpečnost, soukromí a prostorové možnosti. Jen jedny z mála důležitých vlastností, na které bychom při zařizování pokoje měli myslet. Při výběru dveří jsou však tyto faktory nejdůležitější. „Dveře do dětského pokoje by se vždy měly trochu lišit od ostatních. Je třeba brát v úvahu věk dítěte a především myslet na jeho bezpečí a zdraví. Nevolíme tak například plastové lamelové dveře, které mohou obsahovat zdraví škodlivá změkčovadla a malé dítě si je samo neotevře,“ radí designer a technický specialista společnosti SAPELI, Aleš Ullmann.

Důraz klademe na materiál

Také skleněné dveře představují určitý druh nebezpečí, proto nejsou zcela vhodnou volbou. Pokud však i přesto chceme místnost prosvětlit, volíme tvrzené sklo nebo různou kombinaci světlíků umístěných v horních částech mimo dosah dětí.

Vhodnějším řešením jsou tak pevnější materiály, které odolají náporu dětských her. Rozumný kompromis mezi cenou a odolností představuje tzv. CPL laminát, který se vyznačuje vysokou odolností proti mechanickému poškození. Design dveří se pak velmi přibližuje těm z přírodních materiálů, ovšem oproti masivním se udržují snáze čisté.

Do dětských pokojů můžete bez obav použít i dýhované dveře, které jsou díky několika vrstvám UV laku rovněž vysoce odolné a ani zde se nemusíte bát výtvorů svého malého picassa. Pro obzvlášť kreativní jedince jsou na trhu k dostání i dveře s papírovým povrchem, který může dítě využít jako nástěnku či kreslicí tabuli. Šikovné maminky zase ocení možnost sladit dveře s okolními stěnami pomocí desénových tapet, samolepek či nástěnných barev. Dveře se tak zcela ztratí ve zdi.

Kombinujte funkční vlastnosti a zároveň šetřete s místem

Velmi vítaným parametrem jsou zvukověizolační vlastnosti, které zajistí dítěti klidný spánek a rodiče ochrání před hlukem, který bude pocházet od návštěv pubertálních kamarádů. „Vždy se jedná o kompromis mezi odhlučením a prosvětlením. Samozřejmě nejlépe izolují dveře s plnou výplní,“ vysvětluje Aleš Ullmann a doplňuje: „Zvukově-izolační dveře jsou opatřené speciální tlumicí lištou na spodní hraně a není tedy potřeba řešit prahy, které jsou pro malé děti rovněž nepraktické a nebezpečné.“ Zvolíte-li do dětského pokoje posuvné dveře, nabídnou vám sice obecně prostorově nejšetrnější variantu, ale na druhou stranu u nich nelze docílit zvukového útlumu. Zajímavým řešením tak může být tzv. reverzní otevírání. Je šetrnější v úspoře místa než klasické otočné dveře, zachovává si však stejné výhody, jako je zvuková izolace nebo bezpečnost.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky design

Přečtěte si také