Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Proč člověk sedí na židli a ne na zemi?

Kdo má židli, ten bydlí, říká se dnes a dříve...
Vydáno: 28.08.2014
Nadčasová krása židlí Infinity (Hanák Forum)
Autor: Hanák Forum Nadčasová krása židlí Infinity (Hanák Forum)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

... kdo měl židli nebo aspoň stoličku, ten měl také moc. Lidé totiž kdysi dávno mohli kolem ohniště sedět pouze na zemi a jen náčelníci kmene nebo šamani se směli uvelebit trochu výše, třeba na větším balvanu. Tento styl výsostného postavení nebo, chcete-li, posezení může také za to, že i král později sedával na velikém trůně, který byl často umístěn na vyvýšeném místě.

Prapůvod slova židle nalezneme v latinském sedile, tedy v „sedátku“. Sedilia jsou pak místa, na nichž v kostele sedával v presbytáři kněz se svými pomocníky. Skládací sedátka jsou sice doložena už ve starověkém Egyptě, ale k jejich rozšíření došlo až ve středověku. Byla považována za cenný kus liturgického nábytku.

Pro nás ale židle už dávno není posvátná. Však se také jako skvělá věc k odpočinku nohou a pro nabídku pohodlnější pozice při práci rozšířila během několika staletí do všech koutů světa. Židle od té doby prošla výraznou proměnou. Velkou revoluci odstartovalo ohýbání dřeva, poté nové materiály, jako jsou plasty. 

Mohlo by vás zajímat:

Toto není hudba budoucnosti, ale současná promyšlená skládací židle Leaf (list), využívající dostupné moderní materiály

Nejtenčí složená židle je tlustá 2 centimetry

Sezení nemusí bolet

Posaďte se – pan Židle přichází

Knoll MR Chaise Longue je jednou z raných Miesových prací, při nichž se úspěšně pokusil nově interpretovat designové prvky nábytku z 19. století

Kde se vzala dlouhá židle

Článek je zařazen v:
Reklama