23. června 2015 05:15
Klára BeščecováPrůzkum trhu: Co funguje proti komárům, mouchám či vosám?
Letní období s sebou nese nejen prosluněné dny a pohodu, ale také problém s dotěrným hmyzem. Na boj s poletujícími otravy nejste ale sami. Stačí se vybavit potřebnými lapači a nálety dotěrného hmyzu snadno omezíte.
Podívali jsme se, které lapače hmyzu jsou u nás kromě klasických mucholapek nejdostupnější a nakonec máme pro vás i jeden levný domácí tip.
Základní princip, na kterém lapače fungují, je nalákat, lapit a usmrtit. Vy pak jen už plnou nádobku shmyzími zbytky vyprázdníte. Většina lapačů se snaží být ekologickými v tom smylu, že nevydávají žádný kouř, zápach, nebo nevypouštějí nějakou chemikálii. Jsou často elektrické. To by ale nemuselo vadit, neboť mají malý odběr a hlavně u lapačů komárů byste sotva vytvořili lepší simulaci lidské oběti (tepla atd.). Co pro vás ale bude jistě směrodatné, je velikost plochy, kterou chcete od létajícího hmyzu ochránit, a který z tvorečků vám nejvíce vadí. Zbavit se například vos je poměrně jednoduché a levné.
Pryč s vosími útoky
Abyste nemuseli každou chvíli odhánět od dobrot na terase zvědavé vosy, je dobré připravit se na jejich přítomnost dopředu a pořídit si nějaký ten lapač. Postačí i jednoduchý princip sladkého vnadidla. Nemusíte se bát, že byste uškodili přírodě a ještě navíc nalíčili past na prospěšné včely. Vosy totiž nejsou pilné včelky a čmeláci. Včelí „workoholičky“ a boubelaté čmeláky nelákají žádné navoněné sirupy a přeslazené limonády, je vábí především nektar zrozkvetlých květů.
Zato vosa je dost omezena vorientaci, nemá prostorové vnímání a těžko překonává svislé a zaoblené plochy. Proto mají třeba lapače vos Orion UH (99 Kč), VespaNo (328 Kč) nebo Lapač vos od Tescomy (149 Kč – 369 Kč) zaoblené tvary. Snadno do nich načepujete trochu lákavé lepkavé tekutiny, zavěsíte, nebo někam postavíte a máte od vos pokoj. Vypadají pěkně, vydrží a nepotřebují elektřinu.
Konec komářích náletů
Skomáry je boj obtížnější. Lépe řečeno skomářicemi. Komáří samci se živí rostlinnými šťávami, ale samičky potřebují ktvorbě vajíček mnohem vydatnější „stravu“, a tou je pro ně krev. I když na krvelačný hmyz narazíte i přes den, většina druhů má pro své upíří výlety nejraději podvečer a noc.
Mnoho zlapačů hmyzu je univerzálních. Ty specializované na komáry jsou pochopitelně efektivnější. Mají vsobě totiž rafinované vábničky a sofistikovanou past. Ty kvalitnější mají také ventilátor, kterým právě nalákané komáří holky nasají dovnitř a už je nepustí ven.
Například JATA MT 8 (MOSTRAP) za cca 2500 Kč se postará o prostor bez komárů, který může být veliký až 1000 m2. Cena se možná zdá na první pohled vysoká, vezměte si ale, že se výrobci podařilo uložit vpřístroji hned 5 elementů, které napodobují člověka a lákají komářice, jako je lidské dýchání, pocení, vydávání zápachu, tepla a ultrafialové světlo ve stejné vlnové délce, které produkuje člověk. Na podobném principu ale smenším akčním rádiem (30 m2) funguje i JETT V-MART 01 za cca 450 Kč.
Bez poletujících otrapů
Nejvíce jsou vnabídce obchodů zastoupeny univerzální lapače na poletující hmyz. Můžete si vybrat velké, malé, levnější i dražší. Cena stoupá nejen svelikostí ale často i stím, jak velký prostor je schopen lapač hmyzu pojmout a zbavit ho nechtěných okřídlených návštěvníků.
Lapače Ardes najdete vrozmanitém provedení a typech. Ardes 6S04 je vybaven ultrafialovou lampou, která hmyz přitahuje, a dále mřížkou svysokým napětím, jež vytváří elektrické pole a přivábený hmyz usmrtí. Za cca 316 Kč ochrání prostor do 30 m2. Oblý Ardes 606 za 1390 Kč si už poradí se 110 m2 a je vybaven speciální aktinickou zářivkou, která hmyz doslova přitahuje. Dokonce dvě aktinické zářivky v Ardesu 6S30 pak ochrání až 150 m2. Koupíte jej za podobnou cenu, jakou má předchozí silák.
Pro malé prostory do 25 m2 pak můžete využít Ardes S01 za cca 287 Kč. Celého malého bílého pomocníka jen zastrčíte do el. zásuvky. Do 30 m2 je vhodný například i Sencor SIK 50G nebo 50B scenou do 340 Kč.
Elektrická plácosmrt
Víte, že existují i elektrické plácačky na mouchy? Ano, je to tak. Jejich výhodou je, že nepotřebujete mnoho síly a omezíte skvrny a šmouhy na stěnách. El. plácačky vypadají jako tenisové rakety, jejichž výplet je vlastně vodivá mřížka napájená bateriemi. Jakmile se moucha či komár dotknou při vašem pohybu mřížky, je snimi amen. Pro člověka je napětí vraketě neškodné. Takovou plácačku pořídíte už scenou pod 200 Kč.
Tip na závěr
Chcete-li si pomoci od vos co nejjednodušším způsobem, využijte starou pet lahev. Zhruba v1/3 od vrchu ji přeřízněte. Vršek otočte hrdlem dolů a zasuňte do zbytku lahve. Důležité je, aby se hrdlo nedotýkalo dna. Třeba lepicí páskou zajistěte, aby se díly vsobě neposouvaly. Na dno nalijte ovocný sirup nebo jiné sladké lákadlo a nechte stát nebo viset poblíž místa, kde nechcete být rušeni vosími nálety. Žlutočerná létající torpéda přilákaná lepkavou hmotou vlahvi uvíznou a vy si můžete vklidu na verandě debužírovat.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: