Zahrada

2. května 2015 05:30

Klára Beščecová

Perný květen na zahradě

Racionálně vzato by květy v květnu na zahradě neměly nikoho překvapit. Květnové oteplení jako každý rok zkrátka přiměje většinu u nás rozšířených rostlin k rozkvětu. Přesto ale květy – které navíc vypadají a voní pokaždé stejně - vyvolají úžas zas a znovu.

Radost zkvětů je vrcholným projevem zahradníkovy iracionality. Pokud by se řídil rozumem, kvetly by na záhonech nanejvýš brambory či jiné užitkové plodiny. Vše okrasné nejen že nenasytí a bere prostor i živiny užitkovému, ale ještě ktomu generuje další práce.

Okrasná zahrada

Co kvete, to i odkvétá. V druhé polovině měsíce už uvadají květenství zlatici, sakurám, dřínům, šácholanům a šeříkům. Všechny tyto dřeviny vysiluje, pokud květenství hned po odkvětu nikdo neodstraní. Zvláště u šeříku je třeba odstřihat tvořící se semeníky podobně jako vpřípadě rododendronů, kde by je zahrádkář měl vylámat. Okrasné dřeviny nadto za suššího jara potřebují bohatě zalévat.

Nic ztoho by nevadilo, kdyby nenadcházela příhodná chvíle kvysázení letniček a čas k výsevu dvouletek pro podzimní výsadbu, jako jsou náprstníky, astry nebo pomněnky. Karafiáty a macešky zprofanované ideologicky pompézními oslavami MDŽ či vdruhém případě masivní výsadbou do betonových květníků před státními institucemi ale možná nechte minulosti. Květen je dost teplý měsíc na to, aby vzemi prosperovaly i tak choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny, jako jsou tygřice, dosny, jiřiny, begónie, montbrécie, křín, jakobská lilie nebo i sperkélie.

Zahradník je ve velkém kalupu a přec na něj na zahradě udeří i další naléhavé úkoly. Měl by totiž pustit cibule, hadici a malé nůžky, sáhnout po nůžkách velkých a radikálně snimi zasáhnout do tvaru živých plotů. Sestřihnout potřebují všechny listnaté i jehličnaté dřeviny, které mají mít jiný než svůj přirozený tvar. Dřišťál, zimostráz, habr, cypřišek, buk, zimolez, růže, tavolník a zerav tuto péči vyžadují hned dvakrát do roka. Dříny, ptačí zob, meruzalka a tis dokonce třikrát. Jen jednou stačí stříhat hlošinu a mochnu.

Trávník

Dávno už se probral ze zimní letargie, právě teď roste nejbujněji a je třeba jej do bezvědomí sekat. Vopačném případě by přerostl a prořídl. Květen je také nejlepší čas kopravě holých míst ať už výsevem či výsadbou drnů. Založit ale můžete i vposlední době módní květinovou louku.

Ovocná zahrada

Zkraťte letorosty odkvetlých broskvoní. Ponechte jim jen dva až tři pupeny. Zvláště nevděčná, ale o to důležitější práce je vylámat kolmo vzhůru a do koruny rostoucí silné letorosty.

Na plení záhonu s jahodníky je třeba dát na radu Přemysla Podlahy, přišít kapsy na kolena pracovních kalhot a vložit tam molitan - práce na kolenou se výrazně usnadní.

Jahody zbavené plevele okopejte, zalijte a pohnojte. Jakmile ale začnou kvést, okopávejte je už jen minimálně. Vopačném případě by plody byly nekvalitní. Jahodníky také můžete po okopání podestlat slámou či netkanou textilií, které zamezí růstu plevelů, ochrání plody před chorobami a udrží vláhu v zemi.

Protože se vkvětnu šíří houbové choroby, zakročte proti nim s druhým postřikem. Konkrétně jahodníky nejvíce ohrožuje plíseň šedá. Zkontrolujte také keříky rybízu a angreštu.

Zelenina

Aby nějaká vůbec vyrostla, vysvoboďte ji ze sevření plevele. Následně můžete vyjednocovat výsevy zeleniny z dubna.

Nejde však jen o práci. Ke sklizni dorůstá hlávkový salát, špenát, ředkvičky a další rané druhy. Zda zbude čas k jejich snězení, je ale otázka. Někdo totiž bude muset vysít letní odrůdy zeleniny, což později nemá smysl. Může jít o rajčata, papriky, okurky, lilky, patisony, cukety nebo melouny. Do volné půdy smějí také choulostivé bylinky, především majoránka a bazalka.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také