Bydlení

4. srpna 2016 06:00

Markéta Zídková

Půdní vestavba rodinného domu v Suchdole připomíná loď

Dvoupodlažní dům s podkrovím využívají k bydlení dvě rodiny, s dorůstajícími dětmi bylo potřeba získat další životní prostor.

Dvoupodlažní dům s podkrovím v Suchdole přestal dvěma rodinám s dorůstajícími dětmi stačit. Nástavba, o kterou jej rozšířili, může atypickými stěnami i vestavěným nábytkem posloužit jako skvělá inspirace možná i vám.

V půdě nad podkrovím přibyly dvě ložnice, pracovna i dvě samostatné koupelny s čajovou kuchyňkou. Nezvyklý je průběh stěn. „Inspirace poetikou lodních kajut či cirkusových maringotek nebyla prvoplánová, ale vyplynula z kombinace minimálních rozměrů jednotlivých prostor a životního zaměření investorů,“ vysvětlují k tomu autoři návrhu z pražského Atelieru Michal Schwarz. Ti svůj projekt také přihlásili do klání o Českou cenu za architekturu.

Stavět na půdě vyžaduje důvtip. Ten architekti projevili umístěním vestavěného nábytku do problematických koutů šikmých střech. Dispozici značně udávala konstrukce krovu. Část krokví ustoupila novým vikýřům a krov střechy nad schodišťovým křídlem kvůli nedostatečné výšce stavitelé strhli. Na jeho místě vznikla nástavba, v níž se nacházejí již zmíněné koupelny, ale i šatna a část schodiště.

Interiér tvoří úzké smrkové palubky šroubované na dřevěná tvarovaná žebra. Tvarováním žeber tak vznikla ve všech třech obytných místnostech plocha pro postele i vestavěné úložné prostory.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dřevo

Přečtěte si také