Bydlení

20. června 2016 06:00

Markéta Zídková

REPORTÁŽ: Jak se vyrábějí přírodní rostlinná i glycerinová mýdla

Mýdla, která v drogerii nenajdete.

Přírodní kosmetická mýdla rostlinná i glycerinová vyrábějí manželé Červinkovi v malé manufaktuře For Merco už více než dvacet let. Podnik, sídlící v Brodcích nad Jizerou na Mladoboleslavsku, zaměstnává sedm lidí. Denně se tu vyrobí až tři tisíce mýdel.

Přestože letos bude Jaroslavu Červinkovi osmdesát let, nápadů a chuti do práce má stále na rozdávání. Když se ale vrací ze školení, svou malou firmu by nejraději zavřel. Výroba mýdel je totiž i o „papírování.“ Přitom to, co jejich mýdla prodává, jsou nápady. Dnes má For Merco v Bruselu notifikováno na osm desítek mýdel. „Klasická kosmetická mýdla jsou vlastně zmýdelněné rostlinné tuky. Glycerinová mýdla jsou průhledná a mají vyšší obsah palmového a kokosového oleje,“ popisuje mi rozdíl mezi oběma typy mýdel.

Mýdlová alchymie

Rozhlížím se po dílně a vidím hned několik strojů. Zajímá mě, jak se při výrobě mýdel postupuje. „Ingredience se nejprve postupně vloží do míchačky, kde se promíchají. Poté se dá substrát do tvz. pilírky, v níž se směs směstná pod velkými tlaky válců do sebe. Následně to jde do extrudoru, který má šnekový tvar a různé výstupní profily. V něm se mýdlová směs za nepřístupu vzduchu vytlačuje do konečné podoby tyče. Kráječka pak „mýdlovou tyč“ rozkrájí na požadovaný tvar a hmotnost,“ vypráví Jaroslav Červinka.

Okvětní lístky se formují ručně

Rozkrájené kousky jdou do tvarovacího lisu a poté jsou mýdla připravena k balení a k expedici. I když nejčastějším tvarem mýdla je i tady klasický obdélník, Červinkovi nabízejí svým zákazníkům také speciální tvary, třeba mýdla ve tvaru květin. „Sami jsme si na to vymysleli speciální zařízení, které je modifikováno na tvar květů. Každý okvětní lístek se ale ještě musí ručně formovat do finální podoby růže. I když jsou tu nejrůznější stroje, převážná část práce je ruční,“ vysvětluje Jaroslav Červinka. Hotová mýdla se balí do krabiček nebo fólií. „Obal výrobku hraje při prodeji velkou roli. Naše mýdla musejí být pěkně zabalená, protože jsou dražší než klasická komerční mýdla,“ dodává.

Mýdla tradiční i novinky

Za nejúspěšnější mýdlo považuje majitel firmy Hanušovo přírodní kosmetické mýdlo norkové. To je historický hit, mýdlo s tradicí. „V 70. letech ho vymyslel dr. Hanuš, kapacita v oboru, a nechal si jej pochopitelně patentovat. Za socialismu vyráběla jeho mýdlo Setuza pod názvem Soté Mink. A po revoluci přišel s tím, že by rád spolupracoval s námi. Spolupráce trvá dodnes. Dokonce řadu mýdel rozšířil ještě o tři další – Dětské, Českých paní a dívek a Magistru. V Hanušových mýdlech je neodolatelná vůně parfému z borovic, rostoucích na pobřeží moře,“ připomíná. A o které další vůně je aktuálně největší zájem? Prý o vše přírodní, tedy o mýdla s konopným extraktem nebo s arganovým, makadamovým, rakytníkovým či pupalkovým olejem. Tradičně se dobře prodávají i mýdla s vůní levandule.

Mýdla pro firmy

Velkou část výroby tvoří mýdla na zakázku. Firmy si ale musejí objednat minimálně tisíc kusů, protože po každém druhu mýdla se musí stroje čistit. „Některé firmy si samy určují i složení mýdel a dodávají si i přísady, včetně olejů, parfémů, silic a nejrůznějších extraktů. Pracujeme i pro firmy, které mají své kosmetické řady, vyrábějí například vlasovou kosmetiku, krémy a chtějí mít i své vlastní mýdlo. Výroba tuhých mýdel je pro ně ale náročná, a tak si je nechají vyrobit u nás,“ říká majitel firmy.

Sledujeme trendy

S mýdly z For Merca se setkáte nejen u nás, ale i na Slovensku a v dalších zemích Evropské unie. U nás je seženete na trzích nebo v malých dárkových obchůdcích s bylinkami nebo keramikou nebo přímo ve výrobně v Brodcích nad Jizerou. V klasických komerčních drogeriích je rozhodně nehledejte. A jaké mají manželé Červinkovi plány do budoucna? „Stále něco vymýšlíme. Co frčí ve světě, to vyrábíme i my. Hodně ingrediencí, které do mýdel přidáváme, dovážíme ze zahraničí. Ať už jde o nejrůznější cizokrajné léčivé byliny, parfémy, silice nebo oleje, které jsou až z Malajsie, Brazílie a dalších zemí. Přesto máme osvědčení „Český výrobek“. Všemu dohromady totiž dáváme svou mysl, ducha a praxi,“ uzavírá Jaroslav Červinka.

Text a foto: -anř-

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také