Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Rodina si z autobusu vybudovala útulné bydlení, aby neplatila drahý nájem a nemusela dojíždět za prací

Rodina se nastěhovala do vyřazeného školního autobusu, který pořídila za 75 000 Kč. Mají v něm manželskou postel, kuchyni, kompostovací toaletou a vanu.
Vydáno: 21.02.2017
„Jsme trochu zvláštní lidé a toto je zvláštní způsob života, takže to funguje,“ vysvětluje Starla Sullivanová
Autor: profimedia „Jsme trochu zvláštní lidé a toto je zvláštní způsob života, takže to funguje,“ vysvětluje Starla Sullivanová

Brian Sullivan se svou ženou Starlou autobus pořídili sice levně, jenže než jej proměnili ve svůj nový domov, investovali do něj spoustu práce a dalších v přepočtu 750 000 Kč. Za pronájem místa v Rentonu ve státě Washington ale platí v přepočtu 12 500 Kč, což je pouhá třetina nájmu, který platili v posledním bytě. V autobusu bydlí se svými třemi dětmi – tříletým Charliem, dvouletým Henrym a tříměsíčním Lincolnem.

„Jsme trochu zvláštní lidé a toto je zvláštní způsob života, takže to funguje,“ vysvětluje paní Sullivanová. „Konečně máme peníze na jakékoli jídlo, které chceme jíst, a svobodu vydat se kamkoli se nám jen zachce,“ popisuje hlavní proměnu, kterou radikální změna bydliště vnesla do jejich života. „Bydleli jsme v bytě za 1500 dolarů (38 000 Kč), který byl půl druhé hodiny od Brianovy práce a to dojíždění bylo strašné. Ve snaze vydělat na nájem pracoval přesčasy a k tomu tři hodiny denně strávil na cestě v autě, takže jsme ho skoro neviděli,“ líčí okolnosti, z nichž se přestavbou autobusu vymanili. „Náklady nám klesly na třetinu a tak máme na umořování dluhů a můžeme splatit i náklady na studia,“ raduje se šestadvacetiletá matka.

Nádherné bydlení!
Autor: profimedia.cz Nádherné bydlení!

Na myšlenku nekonvenčního bydlení je přivedla videa na kanálu YouTube s příběhy lidí, těsnících se v různých útlých příbytcích. Sullivanovy pak zvláště zaujala rodina usídlená v modrém autobusu, o níž zpočátku mluvili jako o potřeštěncích. V jednu chvíli se ale možností bydlení v autobusu začali vážně zaobírat. „Myslel jsem, že si dělá legraci, ale myslela to vážně,“ vzpomíná Brian na překvapivou otázku své ženy. Druhého dne v práci si ale uvědomil všechny výhody, které by život v autobusu jeho rodině přinesl – včetně možnosti přestěhovat se i s celým domem, když by náhle musel pracovat o 50 km dál.

K nápadu bydlet v autobusu je přivedl příběh z videa na Youtube
Autor: profimedia K nápadu bydlet v autobusu je přivedl příběh z videa na Youtube

Navzdory úsporám i mobilitě se ale potýkali s problémy, a sice technické povahy. „Chtěl jsem se cítit jako v malém domě, nikoli v dopravním prostředku, takže jsme v autobusu zbudovali jakousi krabici, s jejíž pomocí se nám podařila účinná tepelná izolace,“ pochvaluje si Brian. Dříve jim totiž zamrzaly trubky a kvůli velkým tepelným ztrátám jim už i několikrát uprostřed noci došel propan butan a s ním i elektřina. To už díky izolaci nehrozí. „Kdykoli se něco podobného stane, jsem šťastná, že to nejsou všechny tři zdroje najednou,“ směje se Starla, která v autobusu hodlá vychovat všechny tři děti. A kdyby se přece jen stěhovali, do klasického domu by to nebylo. Jak sami předesílají, pravděpodobně by šlo o něco podobně nekonvenčního.

(dah)

Další lidé, kteří se přestěhovali do autobusu:

Autobus dostal i novou "fasádu"

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna!

Čtyřčlenná rodina vyměnila byt za autobus

Prodali všechno, co měli, aby mohli bydlet v autobusu. Takhle žije čtyřčlenná rodina

Článek je zařazen v: rekonstrukce , alternativní bydlení , přístavba
Speciály: Život v miniaturních domech

reklama