Bydlení

9. dubna 2017 08:15

Markéta Zídková

Rodinný dům ve Vídni je jen 5 metrů široký. Přesto nabízí pohodlné bydlení

Oceněný rodinný dům se musel vměstnat na pozemek o šířce sotva pěti metrů.

Vídeňské architektonické studio Caramel za svůj prazvláštní podlouhlý dům na předměstí rakouské metropole obsadilo třetí místo v soutěži AIT Award.

Na tak malém pozemku, jako je tento, je klasická zahrada vyloučená. Ve středu tohoto domu nicméně architekti pamatovali na atrium, jehož součástí je i cosi jako minimalistická zahrada se zapuštěným sezením a malou vířivkou.

Architekty omezovaly místní předpisy umožňující postavit pouze dvoupatrový dům. Aby vněm bylo dostatek místa, zjednali si výjimku a stavbu alespoň protáhli na téměř celou délku pozemku.

Rodina, která si tento dům objednala, požadovala i pracovnu. Ta je vzadní části domu a člověk se do ní dostane přes zmíněné atrium anebo po terase či lávce, která probíhá podél zahrady.

Dům, který zpohledu zvenčí působí jako betonový monolit, překvapí množstvím denního světla. Zasazují se o ně velká střešní okna, znichž jedno je průchozí – vstupuje se jím do pracovny. Na protilehlé straně je vpatře ložnice a koupelna se zapuštěnou vanou.

Dům zaujme fasádou bez oken. Jestliže vněm měla být garáž, na okna do ulice už zkrátka nezbylo místo. Určitou kompenzaci představuje prosklená střecha garáže ozdobená osmiramenným lustrem. Je to vtípek, kterým architekti připomínají bohatou kulturní tradici Vídně.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také