Bydlení

2. června 2017 05:00

Klára Beščecová

Rychle a levně: Tak vznikají architektonické skvosty z kontejnerů

Původně se jejich druhotné využití omezovalo na provizorní bydlení během stavby nového domu nebo na kanceláře autobazarů a podobných podniků. Nyní už se ale recyklované lodní kontejnery stávají trvalými domy, z nichž některé mají i dobré architektonické kvality.

Popularitu kontejnerovým příbytkům zajistila krize na trhu nemovitostí vUSA. Vnouzi se tyto plechové domy osvědčily jako výhodná alternativa dřevostaveb. Výběr zdařilejších kontejnerových projektů, který předkládáme ve fotogalerii, svědčí o nápaditém přístupu architektů.

Výhoda těchto příbytků je vtom, že mohou být jednoduše tvořeny jedním, ale i více kontejnery najednou. A jejich majitelé se rozhodně nemusejí zříkat pohodlí. Kontejnery jsou dobře utěsněné a jejich střechy lze díky tomu snadno osázet zelení. Nabízejí prostorné místnosti a možnost funkčně uspořádaného interiéru. Funkčností si tedy nezadají sdřevostavbou ani betonovým domem, přitom náklady na jejich pořízení jsou výrazně nižší. Za oceánem i tak nacházejí využití především jen jako rekreační obydlí vpřírodě.

Zmíněné zdařilejší projekty mají nepopiratelné architektonické kvality díky kombinaci funkčnosti a zajímavého stylu. Jak je patrné na příkladech z prvních tří snímků, domy zkontejnerů mohou působit moderně a nutně ani nemusejí prozrazovat, zčeho jsou tvořené.

Původ vkontejnerech pak dodává i jejich interiérům moderní ráz sprvky industriální architektury.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také