Bydlení

16. července 2014 06:00

Markéta Zídková

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Původně to byl kontejner. Dnes je to luxusní domek uprostřed přírody.

Přepravní kontejnery jsou určené na zboží, nikoli pro lidi. Přesto čím dál víc architektů z těchto ocelových beden vytváří domy. Designéři z kostarického studia Cúbica už navrhli několik takových obydlí včetně následujícího prázdninového domku.

Casa Cúbica, jak tento typ nazvali, obsahuje hned několik inspirativních řešení na úsporu místa. Kontejner chrání před sluncem vnější plechový plášť, resp. vzduch mezi ním a původními stěnami kontejneru. Stejně tak prkna střešní terasy zabraňují přímému kontaktu slunečních paprsků.

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr. Výklopná stříška stíní anebo – přilehlá ke stěně – zajišťuje okna před zloději. Vyklápěcí je i manželská postel. Přes den je skrytá za rozkládacím jídelním stolem.

Bydlení v kontejneru bude vždy skromné, pokud jde o obytnou plochu, tento je nicméně zajímavý funkčním vybavením, jaké se návrhářům podařilo do malého prostoru vměstnat. Cúbica skýtá pračku, klimatizaci, obstojnou kuchyňku stejně jako koupelnu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také