Bydlení

5. května 2015 05:00

Klára Beščecová

Dům ve Slovinsku vypadá, jako by se ani nedotýkal země

Slovinské studio 3biro Arhitekti navrhlo rodinný dům, který budí zdání, že se jen lehce dotýká svažitého pozemku. Dohnali je k tomu čumilové i nedostatek místa.

Atypický třípodlažní dům vobci Groharjevo severozápadně od metropole Ljubljany vznikl náhodou. Čtyřčlenná rodina, která vněm bydlí, měla původně jiné plány – typizovaný projekt a kněmu vyjednané stavební povolení. Na architekty se obrátila jen sžádostí o přemístění oken vjiž existujícím projektu. „Jenže my jim předestřeli naši představu o jejich budoucím domě a ta je pochopitelně nadchla, protože byl na míru jejich potřebám i danému pozemku,“ vysvětluje změnu záměru architekt zateliéru 3Biro. Tuctový projekt nahradili návrhem hranatého stavení, které ve svažitém terénu skýtá dvě přízemní podlaží. Ta jsou o to praktičtější, že se obě otevírají do krytého venkovního prostoru. Nejníže situované podlaží spracovnou a reprezentačním prostorem je zvelké části zapuštěné do svahu a navazuje na ně terasa krytá převisem dalších dvou podlaží. Zdruhé strany tvoří převis třetí podlaží, které tak kryje hlavní vstup do domu a garážové stání.

Atypické řešení nesleduje žádnou samoúčelnou výstřednost, ale spíše vychází zkomplikované situace. Ta je daná malým svažitým pozemkem, hustou okolní zástavbou a přáním rodiny po co největším venkovním prostoru.

Základy jsou železobetonové, vrchní část stavby tvoří dřevěná konstrukce ztrámů. „Staví se znich rychle a je to čistá práce. Navíc Slovinsko má dřeva dost a bydlet vněm je příjemné,“ zdůvodňuje volbu materiálu architekt.

Obvodové zdi jsou obloženy převážně dřevem, plášť dvou bočních zdí pak tvoří vlnité cemento-vláknité desky voblouku navazující na střechu. Zmíněné desky pokrývají dům právě po jeho nejvíce uzavřených stranách, kde bylo třeba chránit soukromí. Dřevem obložená severní a jižní fasáda se naopak pro krásné výhledy otevírají velkými okny. Prostřední podlaží zabírá velký obývací pokoj sjídelnou, který má na dvou koncích dvakrát vyšší stropy než jaké jsou ve zbývajících prostorách. To umožnilo zasadit mimořádně velká okna právě vmístech, odkud jsou vidět zmíněné pěkné scenérie. Ve třetím podlaží jsou tři ložnice a dvě koupelny.

Potřebovali jsme dům sco nejmenším půdorysem, který by dovolil ponechat převahu pozemku otevřenou a zelenou. Se dvěma převisy jsme dospěli kdomu o ploše 180 m² na půdorysu pouhých 33 m²,“ vysvětluje architekt.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také