Bydlení

1. října 2015 05:20

Klára Beščecová

Singapur postaví v Indii nové velkoměsto za 17 miliard dolarů

Postavit na zelené louce rovnou celé nové hlavní město? V Indii je zřejmě možné všechno.

Jeden z velkých indických států Ándhrapradéš vloni o svou dosavadní metropoli přišel, a tak potřebuje novou. Za necelých 17 miliard dolarů mu ji na ploše přes 7 tisíc kilometrů čtverečních postaví Singapur.

Zní to jako utopie, ale stavět se začne už letos vříjnu. Ándhrapradéš musí spěchat: o své dosavadní hlavní město – čtyřmilionový Hajdarábád – přišel při loňské administrativní rošádě, kdy se od něj oddělil nový stát Télangána. Vláda a úřady zmenšeného Ándhrapradéše, ležícího na východním pobřeží Indického poloostrova, mohou Hajdarábád používat ještě devět let, pak se musí stěhovat do nového.

Moderní město sčínskou čtvrtí

Budoucí nové město Amavarati vyroste poblíž stejnojmenné vesnice svýznamným buddhistickým chrámem a rozhodně nebude žádnou popelkou. Architekti už představili městské jádro, kde na plochu přes 17 kilometrů čtverečních soustředili ultramoderní komunikační uzly, administrativní a obytné budovy a také parky. Tato první část města má být dokončena do pěti let.

Střed města vyroste na jižním břehu řeky Krišna a bude respektovat nejmodernější trendy městské architektury. Jde o propojení dopravních možností (kombinace metra, rychlovlaků, páteřních autobusových linek), bulvárů i pěších a vodních cest. Těch má být jen vcentru 25 kilometrů.

Vprvní fázi výstavby se počítá sbydlením pro 300000 obyvatel a 700000 pracovními místy. Vplánech se našlo místo i pro svébytnou čínskou čtvrť, která je tradiční součástí všech velkých asijských měst.

Není město, jako město

Singapur sám má jako ostrovní městský stát bohaté zkušenosti s principy udržitelného rozvoje a zároveň jde o jednu znejvyspělejších asijských ekonomik. Zakázka vpodobě stavby města Amavarati však vybočuje zjakýchkoliv dosavadních měřítek. Vláda Ándhrapradéše si už totiž objednala plány na aglomeraci o celkové rozloze 7240 kilometrů čtverečních (asi jako Jihomoravský kraj), což je rozloha desetkrát větší, než je celý Singapur (718 km čtverečních).

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dolar Indie Singapur hlavní město Ándhrapradéš Hajdarábád Indický subkontinent

Přečtěte si také