Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Singapur postaví v Indii nové velkoměsto za 17 miliard dolarů

Postavit na zelené louce rovnou celé nové hlavní město? V Indii je zřejmě možné všechno.
Vydáno: 01.10.2015
Na městské jádro postupně navážou další, především obytné a obchodní čtvrti.
Na městské jádro postupně navážou další, především obytné a obchodní čtvrti. Autor: Indianexpress.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeden z velkých indických států Ándhrapradéš vloni o svou dosavadní metropoli přišel, a tak potřebuje novou. Za necelých 17 miliard dolarů mu ji na ploše přes 7 tisíc kilometrů čtverečních postaví Singapur.

Zní to jako utopie, ale stavět se začne už letos v říjnu. Ándhrapradéš musí spěchat: o své dosavadní hlavní město – čtyřmilionový Hajdarábád – přišel při loňské administrativní rošádě, kdy se od něj oddělil nový stát Télangána. Vláda a úřady zmenšeného Ándhrapradéše, ležícího na východním pobřeží Indického poloostrova, mohou Hajdarábád používat ještě devět let, pak se musí stěhovat do nového.

Moderní město s čínskou čtvrtí

Budoucí nové město Amavarati vyroste poblíž stejnojmenné vesnice s významným buddhistickým chrámem a rozhodně nebude žádnou popelkou. Architekti už představili městské jádro, kde na plochu přes 17 kilometrů čtverečních soustředili ultramoderní komunikační uzly, administrativní a obytné budovy a také parky. Tato první část města má být dokončena do pěti let.

V místě budoucího města plánují architekti zachovat 40 procent stávajících zelených ploch.
V místě budoucího města plánují architekti zachovat 40 procent stávajících zelených ploch.
Indianexpress.com

Střed města vyroste na jižním břehu řeky Krišna a bude respektovat nejmodernější trendy městské architektury. Jde o propojení dopravních možností (kombinace metra, rychlovlaků, páteřních autobusových linek), bulvárů i pěších a vodních cest. Těch má být jen v centru 25 kilometrů.

V první fázi výstavby se počítá s bydlením pro 300 000 obyvatel a 700 000 pracovními místy. V plánech se našlo místo i pro svébytnou čínskou čtvrť, která je tradiční součástí všech velkých asijských měst.

Není město, jako město

Singapur sám má jako ostrovní městský stát bohaté zkušenosti s principy udržitelného rozvoje a zároveň jde o jednu z nejvyspělejších asijských ekonomik. Zakázka v podobě stavby města Amavarati však vybočuje z jakýchkoliv dosavadních měřítek. Vláda Ándhrapradéše si už totiž objednala plány na aglomeraci o celkové rozloze 7240 kilometrů čtverečních (asi jako Jihomoravský kraj), což je rozloha desetkrát větší, než je celý Singapur (718 km čtverečních).

 

 

 

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Hotel leží jen pár metrů od moře

Hitlerův megahotel se proměňuje v luxusní rezidenci. Otevřít by se měl v říjnu

Z hotelu by měl být krásný výhled

První záběry: Takhle budou bydlet sportovci na ZOH v roce 2018

Každý katamarán bude disponovat ubytovací kapacitou pro 2 až 4 osoby

Plovoucí hotel v Srbsku nabídne pokoje, s nimiž půjde odplout


Článek je zařazen v:
Reklama