Bydlení

14. října 2015 06:00

Klára Beščecová

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

Spojení dvou slavných jmen, oba jsou profesionálové a bezesporu je můžeme označit za legendy. Každý vynikl v jiném oboru. Jeden v architektuře, druhý v horolezectví. A dohromady je svedla stavba jedinečného muzea.

Řeč je o společném projektu MMM Corones (Messner Mountain Museum), na němž pracovala mezinárodně uznávaná architektka Zaha Hadid a neméně respektovaný horolezec Reinhold Messner. Ten, jakožto první člověk, kterému se podařilo zdolat všechny osmitisícovky světa a který drží prvenství také v sólovém výstupu na Mount Everest bez kyslíkového přístroje, se má s veřejností ve svém již šestém horském muzeu čím pochlubit a zaujmout. Jak uvnitř, tak zvenku.

Architektonické zpracování je dílem studia Zaha Hadid Architects. Muzeum je umístěno na vrcholku 2 275 metrů vysoké hory Kronplatz ležící v italských Alpách. Aby budova v duchu horolezcova života a přesvědčení co nejméně narušila okolní přírodu, rozhodla se ji architektka z části zapustit přímo do skály. Na okraji srázu muzeum zase v podobě dvou typických oblých oken a jedné terasy vystupuje a nabízí nádherný panoramatický výhled do údolí a na Dolomity. Tematicky byl zvolen také materiál, z něhož bylo muzeum postaveno. Světlý železobeton má připomínat skálu.

Muzeum má celkem tři patra. Z přízemí, kudy se vstupuje, se návštěvníci mohou vydat po schodišti, které má evokovat vodopád, ještě o dvě patra níže, pod zem. Najdou tady souhrn vývoje tradičního horolezectví a alpinismu.

Stavělo se už od léta 2013. Veřejnosti se muzeum slavnostně otevřelo přesně o dva roky později. Dnes už jednasedmdesátiletý Messner dodává, že stavba komplexu po něm pojmenovaných muzeí vydala za zdolání 15. osmitisícovky.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také