Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

Spojení dvou slavných jmen, oba jsou profesionálové a bezesporu je můžeme označit za legendy. Každý vynikl v jiném oboru. Jeden v architektuře, druhý v horolezectví. A dohromady je svedla stavba jedinečného muzea.
Vydáno: 14.10.2015
MMM Corones
MMM Corones Autor: inexhibit.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Řeč je o společném projektu MMM Corones (Messner Mountain Museum), na němž pracovala mezinárodně uznávaná architektka Zaha Hadid a neméně respektovaný horolezec Reinhold Messner. Ten, jakožto první člověk, kterému se podařilo zdolat všechny osmitisícovky světa a který drží prvenství také v sólovém výstupu na Mount Everest bez kyslíkového přístroje, se má s veřejností ve svém již šestém horském muzeu čím pochlubit a zaujmout. Jak uvnitř, tak zvenku.

Výhled je úchvatný
Výhled je úchvatný
Werner Huthmacher

Architektonické zpracování je dílem studia Zaha Hadid Architects. Muzeum je umístěno na vrcholku 2 275 metrů vysoké hory Kronplatz ležící v italských Alpách. Aby budova v duchu horolezcova života a přesvědčení co nejméně narušila okolní přírodu, rozhodla se ji architektka z části zapustit přímo do skály. Na okraji srázu muzeum zase v podobě dvou typických oblých oken a jedné terasy vystupuje a nabízí nádherný panoramatický výhled do údolí a na Dolomity. Tematicky byl zvolen také materiál, z něhož bylo muzeum postaveno. Světlý železobeton má připomínat skálu.

Muzeum je zapuštěno do vrcholu hory
Muzeum je zapuštěno do vrcholu hory
Wisthaler

Muzeum má celkem tři patra. Z přízemí, kudy se vstupuje, se návštěvníci mohou vydat po schodišti, které má evokovat vodopád, ještě o dvě patra níže, pod zem. Najdou tady souhrn vývoje tradičního horolezectví a alpinismu.

Stavělo se už od léta 2013. Veřejnosti se muzeum slavnostně otevřelo přesně o dva roky později. Dnes už jednasedmdesátiletý Messner dodává, že stavba komplexu po něm pojmenovaných muzeí vydala za zdolání 15. osmitisícovky.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Nádhera Julských Alp v plné kráse

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Spolupráce studentů a jejich mentorů se zadařila

Alpskou chatu navrhli studenti Harvardu

Kostka dřevostavby na první pohled působí, jako by ji nějaká síla o několik metrů posunula

Posunula dřevostavbu v Jizerských horách lavina?


Článek je zařazen v:
Reklama