Bydlení

25. ledna 2017 06:02

Markéta Zídková

Slunná ložnice a tmavý obývák? Chytrá přístavba špatnou dispozici vyřešila

Nově přistavěné části dávají příležitost zcela předefinovat interiér domu a lépe využít denního světla. Přesně toho dosáhli majitelé starého domku v Melbourne tím, že přestěhovali pokoje.

Jednoduché staré bungalovy v kalifornském stylu své obyvatele trápí věčným nedostatkem prostoru i denního světla. Řešením je přestavba domu i jeho expanze dál do zahrady s tím, že do světlé přístavby se nejlépe hodí přemístit obývací zónu. Na takto uvolněném, zpravidla potemnělém místě v původním domě pak může vzniknout nová ložnice.

Přesně s tímto záměrem projektovali přestavbu výše zmíněného bungalovu v Melbourne i autoři z ateliéru Architecture Architecture. Ve světlé přístavbě orientované na osluněnou severní stranu pozemku zřídili spojené obývací prostory s kuchyní a ve spíše tmavých částech původního domu zřídili nové ložnice. Jakkoliv se jednalo o rozsáhlou přestavbu, zásahy revidovali památkáři, od nichž přicházela doporučení na volbu materiálů i připomínky k podobě přístavby tak, aby respektovala své okolí. Architekti se tím nenechali rušit a naopak hledali způsoby, jak novou částí stavby moderním způsobem odkazovat na architektonické prvky původního stavení.

Nové lomené střešní plochy sklonem navazují na povahu starého domu, jakkoli jsou ale v zájmu světlého interiéru lehce pozměněné. V nové části se to projevuje odlesky slunečního svitu, které se objevují snad v každém koutě zdejší obývací zóny s výhledem na břízy a eukalypt.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také