29. listopadu 2015 06:00
Markéta ZídkováSpořivý mrakodrap má chytrá stínidla, která reagují na slunce
Mechanizovaný plášť se roztahuje po fasádě a ulevuje lidem i klimatizaci
Tyto kancelářské věžáky vAbú Zabí se chrání před sluncem pomocí prvku staré arabské architektury. Dvojici věží obepíná mechanizovaný plášť složený ze skupin trojúhelníkových panelů, které při ozáření zvětšují svou plochu, aby tak poskytly ochranu před slunečními paprsky.
Při návrhu této ochranné vrstvy se autoři zateliéru Aedas Architects inspirovali tradičními vzorovanými zástěnami masharabiya, která varabském světě stíní mimo jiné i okna starobylých mešit a současně brání pohledům zvenčí. Clony na věžácích jsou ovšem řízené počítačem a podle potřeby se otevírají, zavírají, či dokonce horizontálně pojíždějí po fasádě, aby ochránily kanceláře před pouštním sluncem.
Mrakodrap reaguje na slunce - Obrázek 2 Zdroj: Aedas Architects
Celkem 145 m vysoké věžáky dokončené vroce 2012 mají skleněný plášť a mechanizované clony snižující ohřev sluncem o polovinu, což se nepochybně projeví i na účtech za elektřinu, která vAbú Zabí letos podražila o čtvrtinu. I když senergií si ve Spojených arabských emirátech nemusejí dělat těžkou hlavu, země má zájem na snížení emisí škodlivin. Jde to logický krok – zropy vyráběná elektřina je významným zdrojem znečištění.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: