Bydlení

21. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Stadion ve tvaru vaginy a další luxusní provokace slavné architektky Zahy Hadid

Podívejte se na architektonické skvosty irácko-britské architektky Zahy Hadid, která vychodila církevní dívčí školu ve Švýcarsku, aby později navrhla superjachtu budoucnosti či stadion ve tvaru vaginy v Emirátech.

Zaha Hadid je dnes ceněnou a uznávanou architektkou. Pro svůj futuristický dům v Moskvě si ji vybrala slavná modelka Naomi Campbell, Zaha Hadid navrhla také mimo jiné olympijský plavecký bazén v Londýně. Její počátky na poli architektury však vůbec nebyly jednoduché. Její první projekty, sportovní klub v Hongkongu či opera v Cardiffu, zůstaly jen na papíře. Její návrhy se vyhýbaly pravým úhlům a měly ostré hrany. Kvůli prvotním neúspěchům se nevzdávala.

Podívejte se na její nejznámější realizace z poslední doby:

Absolventka prestižních univerzit, na Americké univerzitě v Bejrútu vystudovala matematiku a v Londýně pak architekturu na Architectural Association School of Architecture, vycházela ve svých počátečních pracech z dekonstruktivismu.

V Londýně si zřídila atelier a pracovala na dalších projektech. Prvním realizovaným byla v roce 1993 hasičská stanice firmy Vitra ve Weilu nad Rýnem. Postupně se dostala k plynulým liniím a postavila skokanský můstek v Bergiselu u Innsbrucku i terminál příměstské dopravy ve Štrasburku. Průlomovou byla stavba Rosenthalova střediska pro současné umění v Cincinnati (Ohio, USA). Poté vědecké centrum Phaeno ve Wolfsburgu, budova BMW v Lipsku, lanovka v Innsbrucku, výstavní areál v Zaragoze, Muzeum MAXXI v Římě a opera v Kuang-čou (Čína).

Hadid působila v Office for Metropolitan Architecture, vyučuje na několika univerzitách, věnuje se interiéru, nábytku, designu a scénografii (v roce 1999 vytvořila scénu pro turné skupiny Pet Shop Boys). Mezi posledními projekty je egyptský pavilon na EXPO Šanghaj a Aquatic Centrum nebo již zmíněný plavecký stadion pro olympijské hry v Londýně.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také