Bydlení

19. června 2018 06:00

Tereza Javorová

Modrá uklidňuje, červená dráždí. Jak na nás působí barvy v interiéru?

Barvy zásadně ovlivňují naši náladu a pocity, ale víte, jakým způsobem? Třeba taková oranžová nám dokáže povzbudit sebevědomí a zelená zase upevnit rovnováhu. Velmi tak záleží na tom, jaké barvy si zvolíte do interiéru. Pojďte s námi odhalit skryté účinky barev na lidskou psychiku!

Svěží zelená

Zelená je barvou přírody. Máme ji spojenou se svěžím jarem a srůstem. A právě růst pomůže i nám, pokud ji začleníme do svého interiéru. Zelená ale nejen motivuje knovému startu, pomáhá i ke stabilitě. Udržuje naše tělo vrovnováze a přispívá komlazení duše. Kromě květin ji můžete do domácnosti zakomponovat například vpodobě kuchyňského servisu nebo energizujícího povlečení.

Sexy červená

Červená barva má na lidskou mysl stimulační účinky. Zvyšuje nám sebevědomí, dodává odvahu a tmavší odstíny dokonce umocňují vášeň. Všeho moc ale škodí a u červené to platí dvojnásob. Přemíra takových doplňků může způsobit rozrušenost, nebo dokonce podrážděnost. Pokud ale například natřete touhle sytou barvou jednu stěnu, dodáte pokoji hloubku a jistou intimitu.

Není modrá jako modrá

Ne každý odstín modré ssebou nese stejné účinky. Světlé barvy odbourávají napětí, umocňují klid a přispívají kharmonickým vztahům a domácí pohodě. Naopak taková sytá královská modř podporuje koncentraci a dopomáhá ke kvalitním rozhodovacím procesům. A tyrkysová? Ta nám zase pomůže relaxovat a zbaví nás potíží se spaním.

Žlutou kvyššímu IQ?

Inteligenci vám tahle barva asi jen tak nezvýší, ale údajně podporuje určitou mentální bdělost. Pokud máme vkanceláři žluté doplňky, je pro nás často snazší utřídit si myšlenky a pracovat efektivně. Tahle osvěžující barva se navíc postará o stálou dávku energie a nadšení, což jde skvěle ruku vruce se zmíněnými účinky. Zkuste si například pořídit žlutý ušák a pravidelně si vněm číst. Uvidíte, že budete stránky hltat jednu za druhou!

Světle fialový portál kduchovnu

Ano, je to skutečně tak. Světloučce fialová probouzí naši duchovní stránku. Pokud zrovna procházíte emocionálně složitým obdobím, zkuste se obklopit touto barvou. Díky ní můžete získat nový pohled na věc, ale také nalézt vsobě soucit sjinými. A pokud se vám povede fialovou použít například vkoupelně, můžete se těšit na hotovou meditační svatyni!

(az)


Přečtěte si také