Bydlení

20. července 2016 06:00

Jana Brass

Stylová vila už nepřekvapí. Ale stylový činžák?

Co všechno můžete čekat od bytového domu, jehož stavitelé projevili důvtip?

Od velkého domu, v němž si kupuje jen byt, zákazník žádné estetické architektonické kvality obyčejně nečeká. Pohled na novostavbu bytového domu nad pražskou Malovankou ale výmluvně napovídá, že i v tomto ohledu mají novodobé činžovní domy co nabídnout. Například stylové prvky na fasádě, soukromé zahrádky za domem i na jeho střeše.

Vypadá jako dva domy, obě jeho části ovšem spočívají na společném patře podzemních garáží a jde tedy o dům jeden. Majitelé jeho sedmnácti zhruba stometrových bytů ale získávají cosi navíc. Tou přidanou hodnotou je už vytříbená podoba samotného domu. To se týká krytých prostorů přízemí, které od ulice odděluje živý plot.

Při pohledu ze strany zas dům baví kolemjdoucí přeludy v provázané struktuře obkladu fasády a stejně tvarovaného zábradlí, případně klikatých stínů, které na fasádu vrhá rošt nad terasami. Jde o drobnosti, které nemusejí stavbu nijak zásadně prodražit, musí je však někdo vymyslet a prosadit.

Běžné u bytových domů nejsou ani soukromé zahrady. U tohoto domu však k bytům v přízemí patří vlastní předzahrádky. Jednotky v posledním 5. podlaží zas mají výstup na zelenou střešní terasu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také