Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Supermoderní dům na Vysočině odkazuje na tradiční chalupy

Původní chalupa se rozpadala a tak se majitel rozhodl postavit novou. Aby se na místo hodila, zakomponoval do ní část starého domku.
Vydáno: 06.07.2016
Bílé stěny pocházejí z původní stavby

Konkrétně autoři návrhu z brněnského ateliéru Urban Čelikovský Architekti zachovali dvojici bílých zdí jako připomínku původní venkovské chalupy. Za nimi ovšem vyrostl prakticky nový dům, který ovšem ctí rozměry i základní tvar původní stavby.

„Tento přístup umožnil skloubit záměr citlivě vstoupit do historického souboru okolních staveb s moderním minimalistickým pojetím architektury,“ vysvětlují architekti. Skládanou vláknocementovou krytinu použili jak na střeše, tak i na fasádě. Podle autorů svým drobným měřítkem odkazuje na šindelové střechy. Interiér podobně jako ve staré chalupě rozděluje průchozí chodba, která odděluje společenský prostor od zbytku domu.

Další nezvykle dlouhé okno pomáhá provázat dům se zahradou
Další nezvykle dlouhé okno pomáhá provázat dům se zahradou
archiv ČCA

Obytný prostor je dál oddělený převýšením do krovu, kde přes velké střešní okno získává maximum jižního slunce. Pásové kuchyňské okno dokonale propojuje dům se zahradou. V přízemí je hlavní ložnice, koupelna, technická místnost a schody do podkroví, kde jsou dva pokoje s okny na fasádě a do světlíku nad obytným prostorem.

Nápad zakomponovat část starého domu do minimalistické novostavby splnil očekávání – navýsost moderní stavba se mezi tradičními domky vyjímá docela přirozeně. 

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

První setkání s touto stavbou bývá matoucí

Švédská chata se tváří jako jalovcový háj

sland House, jak se tento domek oficiálně nazývá, se setkal s pozitivním ohlasem nejen u samotných majitelů, ale zájem vzbudil i mezi zahraničními zájemci

Nejen Češi milují chalupy. Takhle se tráví víkendy v Holandsku

Reklama
Článek je zařazen v: ateliér Urban Čelikovský Architekti, moderní chalupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama