Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Švédská vojákyně zahodila flintu a pořídila si dům snů

Fantazie jedné švédské rodiny se po letech rekonstrukcí proměnila ve skutečnost.
Vydáno: 20.11.2015
Peršan se hodí kamkoli
Autor: Adddesign Peršan se hodí kamkoli
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Právě dokončený vytoužený dům stojí ve vesničce Svanvik na západním pobřeží Švédska. Zašlou nemovitost zrenovovala důstojnice švédské kavalérie ve výslužbě Anna Stenbergová, která sloužila u švédských ozbrojených sil 20 let. Pomohl jí s tím její muž Patric. Dílo se podle všeho podařilo také díky Annině zájmu o interiéry a zahradní architekturu, na které se po letech v armádě intenzivně zaměřila. „Od mládí pomáhám kamarádům s plánováním rekonstrukce koupelny či přestavbou kuchyně a i doma jsem neustále měnila různé dekorace,“ popisuje svou zálibu. „Vlastní dům jsem ale pořídila až když jsem se odhodlala změnit profesi a návrhy interiérů se staly mou každodenní náplní. Při práci bych nic takového nestihla,“ přiznává.

Zajímavý je už způsob, jak Anna a Patric Stenbergovi ke svému domu přišli. „Byla jsem kapitánkou kavalérie a ten osudový den jsem trávila na cvičení na jihu Švédska. Ležím v zákopu uprostřed fiktivní bitvy a dostávám bláznivý nápad projet si v mobilu nabídky nemovitostí k prodeji. Byl mezi nimi i náš vysněný dům,“ vzpomíná.

Jednalo se o farmu s přilehlými stájemi, sousedy na jedné straně a loukami na druhé. Dům postavený v roce 1939 měl za sebou dvě renovace, první v 70. a druhou v 90. letech. Jakmile k němu přijela Anna s manželem, začaly vznikat plány rozsáhlé třetí renovace. Rozdělili si úkoly jako v boji – Anna kreslila, plánovala, malovala a hlídala rozpočet zatímco Patric měl na starosti tesařské práce. Nejprve ale udělali nové rozvody vody a kanalizace, instalovali tepelná čerpadla a zařídili koupelnu s WC.

Následovala kuchyně, jejíž novou podobu utváří kombinace lehce upravených skříněk z Ikey s retro sporákem a Anninými divokými kreacemi. Veškeré dřevo obstarali v místní malé pile, vyměnili lišty, madla i další součásti. „Pracovní deska vypadá jako mramorová, ale je to granit,“ jmenuje směs mletého kamene s plastem, která se už tolik osvědčila u dřezů a pomohla snížit náklady na kuchyni. „I když jsme ji zařizovali už před 10 lety, pořád ještě působí moderně,“ pochvaluje si nadčasový design.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Z výšky sídlo Marcuse Perssona působí, jako by bylo opuštěné kdesi v přírodě. Kdepak, nachází se v Los Angeles, ve čtvrti Beverly Hills!

Zakladatel Minecraftu Marcus Persson koupil dům plný neuvěřitelných věcí

Dům z říčních kamenů, udusané hlíny a surového betonu ladí s okolím

Luxusní dům z recyklovaných materiálů souzní se svým okolím

Dřevěná technická a provozní část se zvenčí jeví jen jako dřevěná „bedna“

Dům v Nučicích je hrou se třemi kostkami


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama