Bydlení

9. září 2015 05:35

Klára Beščecová

Luxusní dům z recyklovaných materiálů souzní se svým okolím

Dům Cave uprostřed přírodní rezervace díky ojedinělému designu a použití místních či recyklovaných materiálů dokonale zapadá do krajiny.

Recyklované materiály u tohoto domu vrezervaci Maderas del Carmen silně převažují nad čímkoli jiným. Celých 90 % jich pochází z nedalekých statků, písčin a řek. Zopuštěného statku se podařilo využít profilovaný plech na střechu, ale i staré trámy z piniového dřeva beztak pocházející znedalekého lesa. Kameny ve zdivu jsou zřeky, ke stavbě ale posloužily i bloky zudusané zeminy. „Díky využití materiálů znejbližšího okolí včetně rozebrané železniční trati je budova Cave podobně jako obydlí domorodců přímo spjatá smístem, kde stojí. Barva a struktura povrchů domu má totiž původ právě vokolní krajině,“ vysvětluje zakladatel studia Greenfield Kenji López Rivera.

Ve vile, která se nachází zčásti pod úrovní terénu, se zotavují vědci, kteří vrezervaci na úpatí pohoří Sierra Madre Oriental sledují populace místních druhů zvířat, jako je ovce tlustorohá. Interiér rozptyluje jakoukoli obavu, že by stavba ohleduplná ke svému okolí musela být skromná. O opaku výmluvně svědčí rozměrný obývací pokoj a zejména sedačka smístem pro 12 lidí. Z obývací části svelkou prosklenou stěnou je vstup na malou terasu. U vily je také zázemí pro grilování a střeše stím nejlepším výhledem na hory nechybí ohniště.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také