Bydlení

4. ledna 2017 06:00

Jana Brass

Tento montovaný dům zkompletujete za několik hodin. Stojí pouze 250 000 Kč

Čínské studio vyvinulo domek, který lze sestavit během 24 hodin. Vypadá moderně a hlavně stojí 30krát méně než byt v novostavbě.

Čínští architekti navrhli a nechali vyrobit dům za cenu pouhých 250 000 korun. Ateliér People´s Architecture Office nedávno smontoval jeden z těchto prefabrikovaných domů pro svého prvního zákazníka. Takzvaný Plugin House sestaví menší parta lidí během 24 hodin a vystačí u toho s pouhým imbusovým klíčem. Plugin House je však ve srovnání s ostatními montovanými domy jedinečný nejen cenou.

Díly montovaného domku mají integrovanou izolaci, díky níž je domek stejně úsporný či úspornější než byty v čínských rezidenčních věžácích. Kromě toho jsou opatřené jak venkovní, tak i vnitřní povrchovou úpravou, což zrychluje montáž. Jak panely, tak i okna stačí pouze přišroubovat.

Majitelkou tohoto domu je mladá žena jménem Fan, která chtěla žít na dvoře svého rodného domu ve staré pekingské čtvrtí Hutong. Zatímco rodiče se odstěhovali do bytu v novostavbě v centru metropole, paní Fan se odhodlala ke svérázné proměně domova. Protože původní dům chátral, větší část ho zbourala a jako přístavbu k ní přidala zmíněný montovaný dům.

„Dostupnost domu Plugin, který vyjde 30krát levněji než byt, umožnila paní Fan bydlet v místě, kde vyrůstala,“ pochválili své dílo architekti, kteří tento projekt nazvali „Plugin House paní Fan“. K tomuto příměru je ale třeba dodat, že do ceny bytu se promítá i hodnota pozemku, který ovšem paní Fan měla vlastní. Přísně vzato nejde ani o typizovaný dům. Jelikož stojí v těsné blízkosti sousedního stavení, museli architekti velikost i tvar svého příbytku projednávat se sousedy a některé díly na jejich popud během montáže ořízli. „Architektura domu nevychází z omezení daných nějakou vyhláškou, nýbrž ji definují požadavky sousedů. Ti se svými podněty přicházeli i během montáže domu,“ popsal architekt. Výsledný tvar domku paní Fan tvoří dva objemy s několika šikmými střechami, aby dům pokud možno nestínil ani nebránil ve výhledu sousedům.

Foto: People’s Architecture Office, Kao Tchien-sia

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také