Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pohozená krychle českých architektů zabodovala ve světě

České studio Atelier 8000 navrhlo tuto stavbu jako náhradu za Kežmarskou chatu, jež vyhořela před 40 lety. Přestože projekt soutěž nevyhrál, zaujal řadu zahraničních webů zaměřených na architekturu.
Vydáno: 25.10.2014
Odkaz na bludný balvan ve Vysokých Tatrách dává smysl – v krajině zůstaly po ustupujících ledovcích
Odkaz na bludný balvan ve Vysokých Tatrách dává smysl – v krajině zůstaly po ustupujících ledovcích Autor: profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chata ve tvaru kostky posazené na jeden ze svých vrcholů od českých architektů vzbudila mezinárodní ohlas. Mezinárodní architektonickou soutěž na novou Kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách nezvykle posazená krychlová stavba sice nevyhrála, její autoři z českého Atelieru 8000, který sídlí v Českých Budějovicích, si ale udělali dobrou reklamu v zahraničí.

Návrh představující čistý tvar jednoduché, ale dost nezvykle posazené kostky měl za cíl vyvolat v pozorovateli pocit lehkosti a nahodilosti. Jak je vidět na vizuálech, kvádr v krajině působí stejným dojmem jako bludný balvan, který zůstal na místě za ustupujícím ledovcem. Z pohledu z dálky ostré hrany objektu v kontextu horských štítů splývají s konturami okolních skal a přirozeně se tak zapojují do panoramatu místa.

Díky zvolenému osazení objektu je z každého místa vidět tři plochy fasády. To podporuje hru světla a stínu, tedy tentýž efekt, který se projevuje i na okolních skalách. Prosklené plochy oken a fotovoltaických panelů, stejně jako reflexní povrch plechového obložení, doplňují obraz místa o třpyt, odlesky a zrcadlení, které turisté pro změnu pozorují na hladině plesa nebo na tajícím ledu. Konstrukci objektu autoři navrhli z lepených dřevěných profilů z červeného smrku.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Tvarem převratné obydlí díky nízkému těžišti zůstává stabilní

Co takhle bydlení ve vodě? Dům Exbury egg vám to umožní

Autor projektu je nejvíc nadšený z tohoto pohledu na své dílo, z něhož je patrný tvar křídla v řezu

Dům měl mít ženské křivky, tak ho postavili z Boeingu 747

Pozoruhodná je hlavně odvaha financovat bytový projekt, jehož stavba se prodražuje o 900 složitě vysázených stromů

Lesodrap: V Miláně vyrostl les do nebe

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama