Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

U Tokia se vine školka kolem stromu. Děti jsou tak celý den venku

Jedinečná stavba na předměstí Tokia svým pojetím využívá místního mírného klimatu, které dovoluje ponechat otevřené interiéry osm měsíců v roce.
Vydáno: 07.12.2015
Děti tráví na vzduchu většinu času. Mírné japonské klima k tomu skýtá ideální podmínky celých 8 měsíců v roce
Děti tráví na vzduchu většinu času. Mírné japonské klima k tomu skýtá ideální podmínky celých 8 měsíců v roce Autor: archiv Fuji Kindergarten
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konstrukce ze skla, dřeva a oceli se vine kolem stromu zelkova, což je dřevina podobná našim jilmům. Tím, že propojuje místnosti s venkovní zahradou, přibližuje tato oválná školka děti přírodě a naplňuje principy pedagogiky Montessori. Samotný padesátiletý stom má svou zajímavou historii. Poté, kdy jej před několika lety málem vyvrátil tajfun, opadal a budil dojem, že nadobro uschne, až se jednoho dne k překvapení mnoha lidí opět zazelenal.

K tomu, aby se stal ústředním motivem atypické stavby, architekty přivedly samy děti, které po stromě lezly už dávno předtím, než tato mateřská školka v roce 2007 vyrostla. Teď už se na svůj oblíbený strom mohou dívat celý den z okna, anebo si u něj hrát na venkovních terasách, jimiž zdánlivě prorůstá. Školka je ale zajímavá ještě jednou věcí – jakkoli dospělý člověk na první pohled spatří jen dvě podlaží, děti vědí, že mají k dispozici i několik dalších podlaží, jejichž výška činí pouhý jeden metr. Na tomto svém území mají jistotu, že je žádný dospělý nevydrží dlouho otravovat!

Pod tímto stromem si děti hrály odjakživa
Pod tímto stromem si děti hrály odjakživa
archiv Fuji Kindergarten

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

V normálním stanu byste se na tomhle místě neutábořili

Stan, který si zavěsíte ve větvích stromů

Hodně netradiční stan

Když dovolená pod stanem, tak v koruně stromu

Pizzerii v Římě navrhlo duo architektů, jejichž cílem bylo vytvořit prostor, který bude ladit s jednoduchými jídly, jež se zde podávají. Olivovník v atriu je symbolem moudrosti a dlouhověkosti.

Nádhera! Když stromy rostou uprostřed domů

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama