Bydlení

7. prosince 2015 06:00

Markéta Zídková

U Tokia se vine školka kolem stromu. Děti jsou tak celý den venku

Jedinečná stavba na předměstí Tokia svým pojetím využívá místního mírného klimatu, které dovoluje ponechat otevřené interiéry osm měsíců v roce.

Konstrukce ze skla, dřeva a oceli se vine kolem stromu zelkova, což je dřevina podobná našim jilmům. Tím, že propojuje místnosti s venkovní zahradou, přibližuje tato oválná školka děti přírodě a naplňuje principy pedagogiky Montessori. Samotný padesátiletý stom má svou zajímavou historii. Poté, kdy jej před několika lety málem vyvrátil tajfun, opadal a budil dojem, že nadobro uschne, až se jednoho dne k překvapení mnoha lidí opět zazelenal.

K tomu, aby se stal ústředním motivem atypické stavby, architekty přivedly samy děti, které po stromě lezly už dávno předtím, než tato mateřská školka v roce 2007 vyrostla. Teď už se na svůj oblíbený strom mohou dívat celý den z okna, anebo si u něj hrát na venkovních terasách, jimiž zdánlivě prorůstá. Školka je ale zajímavá ještě jednou věcí – jakkoli dospělý člověk na první pohled spatří jen dvě podlaží, děti vědí, že mají k dispozici i několik dalších podlaží, jejichž výška činí pouhý jeden metr. Na tomto svém území mají jistotu, že je žádný dospělý nevydrží dlouho otravovat!

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také