reklama

U Tokia se vine školka kolem stromu. Děti jsou tak celý den venku

zidkovm
7. prosince 2015
Jedinečná stavba na předměstí Tokia svým pojetím využívá místního mírného klimatu, které dovoluje ponechat otevřené interiéry osm měsíců v roce.
reklama

Konstrukce ze skla, dřeva a oceli se vine kolem stromu zelkova, což je dřevina podobná našim jilmům. Tím, že propojuje místnosti s venkovní zahradou, přibližuje tato oválná školka děti přírodě a naplňuje principy pedagogiky Montessori. Samotný padesátiletý stom má svou zajímavou historii. Poté, kdy jej před několika lety málem vyvrátil tajfun, opadal a budil dojem, že nadobro uschne, až se jednoho dne k překvapení mnoha lidí opět zazelenal.

K tomu, aby se stal ústředním motivem atypické stavby, architekty přivedly samy děti, které po stromě lezly už dávno předtím, než tato mateřská školka v roce 2007 vyrostla. Teď už se na svůj oblíbený strom mohou dívat celý den z okna, anebo si u něj hrát na venkovních terasách, jimiž zdánlivě prorůstá. Školka je ale zajímavá ještě jednou věcí – jakkoli dospělý člověk na první pohled spatří jen dvě podlaží, děti vědí, že mají k dispozici i několik dalších podlaží, jejichž výška činí pouhý jeden metr. Na tomto svém území mají jistotu, že je žádný dospělý nevydrží dlouho otravovat!

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: strompřírodaTokiointeriér
reklama