Bydlení

4. dubna 2017 15:12

Markéta Zídková

Učaroval vám nábytek z palet? V Liberci vznikla sdílená dílna, kde si ho můžete sami vyrobit

Nábytek z palet je sexy, a tak není divu, že jeho kouzlu propadl kdekdo. V bytě si ho ale člověk nevyrobí, ne každý má dostatečný prostor a nářadí. Aspoň pro Liberečáky se situace řeší tím, že mohou využít sdílenou dílnu, kde je všemu naučí a svůj vysněný kousek si i vyrobí.

Stejně jako existuje spolubydlení či spolujízda, začala opatrně vystrkovat růžky místa, kde můžete sdílet prostor, nářadí či vybavení, které potřebujete jen nárazově. Psali jsme už o sdílené šicí dílně, teď se nám v hledáčku ocitla liberecká sdílená dílna, kde si můžete vyrobit nábytek z palet. Ta vznikla na konci loňského roku a nabízí volně k dispozici prostory vybavené truhlářské dílny. Vše je na “hobby” úrovni právě proto, aby mohl stroje ovládat každý a nejednalo o profesionální stroje, kde je třeba mít zkoušky.

"Ačkoliv je možné dílnu použít na jakoukoliv práci se dřevem, věnujeme se hlavně tvorbě z palet. Líbí se mi myšlenka využití materiálu, který má již za sebou svůj životní cyklus a znovu ho využijeme na tvorbu něčeho originálního. V dílně jsou k dispozici palety v několika provedeních a rozměrech, avšak všechny jsou použité. Vybírám vždy jenom kvalitní kusy, tak aby z nich bylo možné vybrat použitelné dřevo. Je třeba je tedy nakupovat, protože ty které dostanete zadarmo, jsou z pravidla už nepoužitelné pro další práci," vysvětluje zakladatel dílny Josef Chmurčiak.

V praxi to tedy funguje tak, že někde na netu uvidíte báječný kousek nábytku vyrobený z palety. Pokud si sami nechcete shánět materiál, získáte ho v dílně, kde se můžete přihlásit i na workshop, kde se s paletami naučíte pracovat. Zde můžete i promyslet, jak by šel daný kus nábytku vyrobit.

Návštěvníci nejčastěji vytvářejí postele či skříňky, ideální jsou palety i pro případ, že si chcete vyrobit něco atypického. "Vyráběli jsme dětské pískoviště, lavičky, křesla, květníky a vše má vždy unikátní vzhled. V tuto chvíli nejčastěji vyrábíme zahradní nábytek, kde je pomocí několika jednoduchých postupů velmi jednoduché zrealizovat takové sezení," vysvětluje Josef Chmurčiak. Výrobu zvládnou i ženy. Všem zde pomůže zkušený instruktor.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také