Bydlení

1. prosince 2015 06:01

Klára Beščecová

Návod krok za krokem: Vyrobte si do obýváku stylový obklad ze starých palet

Vintage obklad z palet za jedno odpoledne. Vyzkoušejte to!

Dřevěný obklad stěn vobývacím pokoji je neustále populární. Vnáší do prostoru teplo a zajímavou povrchovou strukturu, která nikdy neomrzí. I vy můžete tímto způsobem proměnit svůj pokoj, a to dokonce za jedno odpoledne. A nebojte se, drahé to moc nebude, pro obklad stěny za televizorem využijeme starší europalety.

Co budeme potřebovat:

- Dřevěné europalety. Počet určete podle plochy, kterou chcete prkny zpalet pokrýt. Prkna jsou dlouhá 120 cm a ve dvojí šíři 10 a 14,5 cm- Navíjecí metr- Ruční kotoučová pila nebo přímočará pila na nařezání prken- Oblouková pilka na dřevo splátkem na kov nebo pila ocaska na odřezání šroubů- Excentrická bruska- Brusný papír na kotouči pro excentrickou brusku, shrubostí G150- Olejové mořidlo vbarvě světle šedá (barvu si zvolte podle vlastního vkusu, vnašem obrazovém návodu je světle šedá)- Ochranné rukavice pro práci smořidlem, nejlépe gumové- Starší hadr- Detektor kovu- Vodováha- Prkna pro nosnou kostru paletových prken, např. 19x96 mm (počet závisí na jejich délce a výšce připravovaného obkladu). Počítejte stím, že by měly být od sebe tato prkna na stěně vzdálená cca 40 cm. Můžete ale použít i prkna zpalety- Hmoždinky do typu stěny, kterou chcete pokrýt obkladem sodpovídajícími šrouby. Přečnívat hmoždinku by měly zhruba o cca 15 – 17 mm- Šrouby (pokud nevyužijete sponkovačku)- Aku šroubovák- Aku spokonkovačka- Sponky do sponkovačky pro uchycení prken z palety- Samolepící páska pro uchycení kabelu na stěnu

TIP: Spočítat si kolik zhruba palet budete potřebovat, není žádná věda. Každá zpalet obsahuje cca 5 prken na vrchu a tři vespod. Spodní možná budou příliš zničená, ale ty vrchní by mohla stát za to. Délka prken na paletě je cca 120 cm a šířka je dvojí. Na jedné paletě naleznete tři prkna všíři cca 14,5 cm a dvě užší všíři 10 cm. Spočítejte si tedy jakou šířku a výšku má mít budoucí obklad a pořiďte si podle toho dostatečný počet palet i snějakou rezervou.

1) Rozeberte palety

Oddělte prkna od zbytku palety. Můžete vytrhnout hřebíky pomocí kleští. Možná bude ale snadnější přeříznout hřebíky tam, kde se dotýká plocha prkna špalíku pod ním. Pro řezání vám postačí oblouková pila slistem na řezání kovu. Snažte se řezat co nejvíce vodorovně, hřebík by měl být přeříznutý během 30 vteřin. Pokud to trvá déle, pak jste nejspíš řezali šikmo a zajeli do dřeva.

Práci si můžete usnadnit i elektrickou pilou ocaskou jako na obrázku.

2) Prkna zpalety upravte

Prkna zpalety jsou jen hrubě opracovaná. My si jejich povrch potřebujeme zjemnit. Excentrickou bruskou tedy plochy prken zjemníme. Stačí jen zjedné strany. Zté, která bude vidět.

Jestli vám při broušení najednou povrch prkna někde zesvětlal, jinde zůstal tmavší, použijte mořidlo. Nezapomeňte na ochranné rukavice. Na světlejších místech pomocí starého hadru jemně mořidlo roztírejte po povrchu prkna. Až mořidlo vyschne, velmi jemně přejeďte místo bruskou, nebo jemným brusným papírem.

Případně si prkna zbarvěte do takového tónu, jaký si přejete. Použijte pak odpovídající odstín mořidla.

3) Odstraňte vše ze stěny

Připravte si stěnu, kterou budete chtít obkládat. Sundejte zní vše, co na ní visí, odtáhněte okolní nábytek. Pokud by měl na stěně také viset televizor, upevněte na stěnu jeho držák. Pokud ale stojíte o možnost televizor naklánět a držák takovou manipulaci umožňuje, připevněte držák až nakonec práce, na vyztužené místo pod prkny zpalety.

4) Upevněte nosná prkna

Nyní svisle umístíme na stěnu prkna jako nosnou kostru, na kterou budeme později pomocí šroubků vodorovně připevňovat prkna zpalet. Chcete-li držák televizoru připevnit až na obklad zpaletových prken, právě nyní je čas na to, abyste místo, kam později držák na TV připevníte, podložili.

Když už jste nosná prkna naměřili a nařezali, připevněte je na stěnu pomocí hmoždinek a šroubů vtakovém rozestupu od sebe, aby každé zpaletových prken knim mohlo být přišroubováno nejméně na dvou místech (cca 40-50 cm od sebe).

Dříve ale než začnete vrtat do stěny, detektorem zjistěte, zda vrtáním nenarušíte vedení elektřiny, případně ve starších domech vedení kovových vodovodních trubek. Zároveň použijte při rozvrhu upevnění nosných prken na zeď vodováhu, aby vám neujížděla do stran.

5) Dbejte na vedení kabelů

Myslete také na cestu pro vedení kabelů ktelevizoru. Někdy jsou dostatečně dlouhé, a tak nemusíte pro ně jako na obrázku připravit šikmou zaoblenou dráhu. Zaoblenou dráhu proto, aby se vám vmístě zlomu kabel uvnitř bužírky nepřerušil.

6) Připevněte obklad z paletových prken

Na nosná prkna budeme nyní připevňovat jednotlivá prkna zpalet. Můžete jako na obrázku použít sponkovačku/sešívačku, nebo prkna upevňovat klasicky šroubky. Myslete na to, aby vám svislé předěly mezi prkny na sebe nenavazovaly. Na obrázku nechali majitelé bytu držák na TV připevněný na stěně, proto místo kolem něj nechali volné, aby bylo možné do tohoto prostoru připevnit televizi.

7) Připravte si kabely k TV

Pomocí lepicí pásky ještě před dokončením obkladu zajistěte kabely, které chcete přivézt ktelevizoru.

8) Myslete na elektrické zásuvky

Určitě také nezapomeňte na el. zásuvky umístěné na stěně. Prkny je obložte, abyste je mohly i vbudoucnu použít.

9) Zavěste televizor

Při montáži televizoru na stěnu, kněmu nejdříve připojte kabely a až pak jej přišroubujte kdržáku. Na stěnu zprken od palet můžete rovněž připevnit obrázky nebo lehké poličky. Myslete ale na to, aby nebyly příliš zatěžkané. Pokud by to bylo nutné, přišroubujte je i tam, kde jsou pod prkny nosná prkna.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky obrázek televizor hřebík pila kovy

Přečtěte si také