Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Návod krok za krokem: Vyrobte si do obýváku stylový obklad ze starých palet

Vintage obklad z palet za jedno odpoledne. Vyzkoušejte to!
Vydáno: 01.12.2015
Palety doma využijete na tisíc způsobů
Autor: http://www.ehow.com/ Palety doma využijete na tisíc způsobů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dřevěný obklad stěn v obývacím pokoji je neustále populární. Vnáší do prostoru teplo a zajímavou povrchovou strukturu, která nikdy neomrzí. I vy můžete tímto způsobem proměnit svůj pokoj, a to dokonce za jedno odpoledne. A nebojte se, drahé to moc nebude, pro obklad stěny za televizorem využijeme starší europalety.

Co budeme potřebovat:

- Dřevěné europalety. Počet určete podle plochy, kterou chcete prkny z palet pokrýt. Prkna jsou dlouhá 120 cm a ve dvojí šíři 10 a 14,5 cm
- Navíjecí metr
- Ruční kotoučová pila nebo přímočará pila na nařezání prken
- Oblouková pilka na dřevo s plátkem na kov nebo pila ocaska na odřezání šroubů
- Excentrická bruska
- Brusný papír na kotouči pro excentrickou brusku, s hrubostí G150
- Olejové mořidlo v barvě světle šedá (barvu si zvolte podle vlastního vkusu, v našem obrazovém návodu je světle šedá)
- Ochranné rukavice pro práci s mořidlem, nejlépe gumové
- Starší hadr
- Detektor kovu
- Vodováha
- Prkna pro nosnou kostru paletových prken, např. 19x96 mm (počet závisí na jejich délce a výšce připravovaného obkladu). Počítejte s tím, že by měly být od sebe tato prkna na stěně vzdálená cca 40 cm. Můžete ale použít i prkna z palety
- Hmoždinky do typu stěny, kterou chcete pokrýt obkladem s odpovídajícími šrouby. Přečnívat hmoždinku by měly zhruba o cca 15 – 17 mm
- Šrouby (pokud nevyužijete sponkovačku)
- Aku šroubovák
- Aku spokonkovačka
- Sponky do sponkovačky pro uchycení prken z palety
- Samolepící páska pro uchycení kabelu na stěnu

TIP: Spočítat si kolik zhruba palet budete potřebovat, není žádná věda. Každá z palet obsahuje cca 5 prken na vrchu a tři vespod. Spodní možná budou příliš zničená, ale ty vrchní by mohla stát za to. Délka prken na paletě je cca 120 cm a šířka je dvojí. Na jedné paletě naleznete tři prkna v šíři cca 14,5 cm a dvě užší v šíři 10 cm. Spočítejte si tedy jakou šířku a výšku má mít budoucí obklad a pořiďte si podle toho dostatečný počet palet i s nějakou rezervou.

1) Rozeberte palety

Rezání šroubů Foto:

Oddělte prkna od zbytku palety. Můžete vytrhnout hřebíky pomocí kleští. Možná bude ale snadnější přeříznout hřebíky tam, kde se dotýká plocha prkna špalíku pod ním. Pro řezání vám postačí oblouková pila s listem na řezání kovu. Snažte se řezat co nejvíce vodorovně, hřebík by měl být přeříznutý během 30 vteřin. Pokud to trvá déle, pak jste nejspíš řezali šikmo a zajeli do dřeva.

Práci si můžete usnadnit i elektrickou pilou ocaskou jako na obrázku.

2) Prkna z palety upravte

Prkna z palety jsou jen hrubě opracovaná. My si jejich povrch potřebujeme zjemnit. Excentrickou bruskou tedy plochy prken zjemníme. Stačí jen z jedné strany. Z té, která bude vidět.

Jestli vám při broušení najednou povrch prkna někde zesvětlal, jinde zůstal tmavší, použijte mořidlo. Nezapomeňte na ochranné rukavice. Na světlejších místech pomocí starého hadru jemně mořidlo roztírejte po povrchu prkna. Až mořidlo vyschne, velmi jemně přejeďte místo bruskou, nebo jemným brusným papírem.

Případně si prkna zbarvěte do takového tónu, jaký si přejete. Použijte pak odpovídající odstín mořidla.

3) Odstraňte vše ze stěny

Připravte si stěnu, kterou budete chtít obkládat. Sundejte z ní vše, co na ní visí, odtáhněte okolní nábytek. Pokud by měl na stěně také viset televizor, upevněte na stěnu jeho držák. Pokud ale stojíte o možnost televizor naklánět a držák takovou manipulaci umožňuje, připevněte držák až nakonec práce, na vyztužené místo pod prkny z palety.

4) Upevněte nosná prkna

Prkna připevněte k těm nosným sponkovačkou nebo je přišroubujte Foto:

Nyní svisle umístíme na stěnu prkna jako nosnou kostru, na kterou budeme později pomocí šroubků vodorovně připevňovat prkna z palet. Chcete-li držák televizoru připevnit až na obklad z paletových prken, právě nyní je čas na to, abyste místo, kam později držák na TV připevníte, podložili.

Když už jste nosná prkna naměřili a nařezali, připevněte je na stěnu pomocí hmoždinek a šroubů v takovém rozestupu od sebe, aby každé z paletových prken k nim mohlo být přišroubováno nejméně na dvou místech (cca 40-50 cm od sebe).

Dříve ale než začnete vrtat do stěny, detektorem zjistěte, zda vrtáním nenarušíte vedení elektřiny, případně ve starších domech vedení kovových vodovodních trubek. Zároveň použijte při rozvrhu upevnění nosných prken na zeď vodováhu, aby vám neujížděla do stran.

5) Dbejte na vedení kabelů

Myslete také na cestu pro vedení kabelů k televizoru. Někdy jsou dostatečně dlouhé, a tak nemusíte pro ně jako na obrázku připravit šikmou zaoblenou dráhu. Zaoblenou dráhu proto, aby se vám v místě zlomu kabel uvnitř bužírky nepřerušil.

6) Připevněte obklad z paletových prken

Na nosná prkna budeme nyní připevňovat jednotlivá prkna z palet. Můžete jako na obrázku použít sponkovačku/sešívačku, nebo prkna upevňovat klasicky šroubky. Myslete na to, aby vám svislé předěly mezi prkny na sebe nenavazovaly. Na obrázku nechali majitelé bytu držák na TV připevněný na stěně, proto místo kolem něj nechali volné, aby bylo možné do tohoto prostoru připevnit televizi.

7) Připravte si kabely k TV

Pomocí lepicí pásky ještě před dokončením obkladu zajistěte kabely, které chcete přivézt k televizoru.

8) Myslete na elektrické zásuvky

Určitě také nezapomeňte na el. zásuvky umístěné na stěně. Prkny je obložte, abyste je mohly i v budoucnu použít.

9) Zavěste televizor

Při montáži televizoru na stěnu, k němu nejdříve připojte kabely a až pak jej přišroubujte k držáku. Na stěnu z prken od palet můžete rovněž připevnit obrázky nebo lehké poličky. Myslete ale na to, aby nebyly příliš zatěžkané. Pokud by to bylo nutné, přišroubujte je i tam, kde jsou pod prkny nosná prkna.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Multifunkční karavan

Nemáte klid na práci? Pořiďte si malý přívěs a udělejte si v něm luxusní kancelář!

A teď už chybí jen umístit matraci, aby ležení bylo pohodlné. Protože ji budete používat venku, nezapomeňte na nějaký chránič matrací, aby zůstala čistá a suchá

Sestrojte si houpačku z palet. Zvládnete to za odpoledne

Domek z palet

Domek z palet postavíte už za několik tisíc korun


Článek je zařazen v:
Reklama