Bydlení

3. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Úlety architektury. Tyhle stavby fakt existují!

Architektonické přeludy.

Snaha přilákat zákazníky nebo turisty či jen záměr podtrhnout vlastní jedinečnost vede podnikatele, města i všemožné zbohatlíky k tvorbě učiněných podivností. Pro hodnotné umělecké výstřelky architektů mají investoři jen pramálo pochopení, a tak zdařilé originální projekty bývají v menšině.

Loď na kopciOtřesným příkladem za všechny je na kopci usazený korejský hotel ve tvaru zámořského křižníku. Kopírovat při stavbě domu loď nevyžaduje žádnou nápaditost, ale pouze absenci soudnosti. Výrazovým prostředkem v architektuře jsou náznaky, s jejichž pomocí obytná stavba může odkazovat na lodě, pláž i moře. Problém Sun Cruise Hotelu je v jeho doslovnosti, s níž vypadá, jako by se utrhl z kolotoče.

Design, který se vymyká všemu ostatnímu, není výsadou pompézních projektů. Rozkládací přístřešky pro oběti živelních pohrom designéra Abeera Seikaly se zdají být velmi účelné. Weaving a Home neboli „Uplést si dům“ jak svůj projekt nazval, využívá pruhů recyklovaného plastu. Nouzová obydlí složená do plochých balíčků zabírají minimum místa a při pohromě je stačí jen vytáhnout a velmi jednoduše zkompletovat.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také