Úskalí home office: 15 rad a tipů, na co si dát při práci z domova pozor
Už podruhé během jediného roku lidé přešli na home office a pracují z domova. Tedy ti, kteří mají profesi, kde je to možné. Práce z pohodlí domova přináší jak klady, tak ale i zápory. Jaké problémy vás mohou doma potkat? Například bolesti zad, podrážděné oči, celková únava, potíže s dýcháním, přibírání na váze nebo frustrace. Na co byste si tedy měli dát při práci doma pozor a jak se potíží vyvarovat?
Únava, špatná koncentrace,potíže s dýcháním
Pobyt doma vuzavřených prostorách neprospívá ani dýchacím cestám. Kvůli omezené cirkulaci vzduchu se vmístnosti akumulují nečistoty, které sice nejsou viditelné, přesto však mohou způsobovat zdravotní obtíže včetně alergií. Nevětraný vzduch svysokým obsahem CO2 může negativně ovlivňovat i koncentraci a zvyšovat celkovou únavu.
- Pravidelně uklízejte! Prach vdomácnosti je komplikovaný soubor různých složek včetně roztočů, jejich výkalů, bakterií, plísní, částic lidské kůže, drobného hmyzu a dalších nečistot, které mohou způsobovat alergie. To vše se dostává do vašich dýchacích cest. Při úklidu proto používejte vysavač svysoce účinným filtrem, který nečistoty uvězní ve svých útrobách a nevypouští je ven.
- Často větrejte a pořiďte si čističku vzduchu! Kvalitní čistička vzduchu dokáže zachytit 99,95 % částic alergenů, virů a škodlivin, a to i těch velmi malých (již od velikosti 0,1 mikrometru). Můžete i zabít dvě mouchy jednou ranou a pořídit si čističku vzduchu steplovzdušným ventilátorem Dyson Pure Hot+Cool, která rovnoměrně vyhřívá a čistí vzduch vcelém pokoji.
Home office 4 Zdroj: istock.com
Bolesti zad, rozlámané tělo
Dlouhodobé sezení u počítače a nedostatek přirozeného pohybu venku, má neblahý vliv rovněž na pohybový aparát. Mohou se objevit bolesti zad a následně i hlavy, zvýšená únava, ale též brnění rukou či nohou – to vše následně snižuje také pracovní výkon.
- Zařaďte do denního režimu různá protažení a kompenzačnícvičení! Slouží jako prevence bolestí zad, rozhýbání zatuhlých kloubů a svalů. Několikrát denně se krátce protáhněte a budete se cítit mnohem lépe. Pravidelné protažení těla je u sedavého zaměstnání velmi důležité. Pomůže uvolnit svaly, nabrat novou energii a opět se soustředit na práci.
- Pořiďte si výškově nastavitelný pracovní stůl! Díky němu můžete střídat během dne polohu a nebudete trávit celou pracovní dobu pouze vsedě. Samozřejmostí by měla být i kvalitní ergonomická židle.
- Kupte si vertikální myš a ergonomickou klávesnici! Zpočátku může chvilku trvat, než si na nové pomocníkyzvyknete. Díky nim však zlepšíte postavení rukou a můžete se vyhnout problémům skarpálními tunely.
Home office 3 Zdroj: istock.com
Unavené a podrážděné oči
Trávíte-li pracovní dobu zvelké části přikováni kmonitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí na mobilu, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené.
- Dodržujte bezpečnou vzdálenost! „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, na tablet nebo mobilní telefon obvykle asi ze 30 centimetrů. Čím předměty sledujeme zbližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 centimetrů.
- Nechte oči odpočinout! „Kdo denně pracuje na počítači, měl by se po každých dvaceti minutách hledění na monitor se nejméně dvacet vteřin zadívat na bod vzdálený minimálně šest metrů! Uleví se tak zaostřovacím svalům, procvičí se oči a zabrání se jejich vysychání. Podstatné je rovněž upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru,“ nabádá oftalmoložka.
- Pozor na syndrom suchého oka! Jestliže vás budou pálit a řezat oči, je dobré občas zavřít víčka, zamrkat nebo používat umělé slzy na svlažení povrchu oka, které odstraní pocit pálení a únavy očí. Důležité je dbát na dostatek vypitých tekutin, vyzkoušejte například bylinkový čaj nebo obklady z chrpy polnínebosvětlíku lékařského.
Home office 2 Zdroj: istock.com
Negativní myšlenky, frustrace
Vpráci člověk tu a tam prohodí slovo skolegou, vkuchyňce si popovídá se spolupracovníky. Když se pak ocitne ze dne na den uzavřený ve čtyřech stěnách, osobní kontakt chybí, zvláště tomu, kdo je svou náturou extrovert nebo bydlí sám. A když naopak sdílí domácnost srodinou, postrádá zase soukromí a těžko se soustředí na pracovní povinnosti. To všechno může pak způsobovat frustraci.
- Dodržujte pravidelný režim a oddělte práci od soukromí! Na domácí půdě můžete mít tendenci povinnosti odsouvat. Ačkoliv možná máte chuť si ráno přispat anebo na vás pomrkává neumyté nádobí, buďte ksobě tvrdí a dodržujte pracovní režim, jako byste byli vzaměstnání. Neodvádějte pozornost domácími pracemi nebo prokrastinací. Odsunuté povinnosti se nevypaří – jen se vám nakupí a způsobí stres.
- Neztrácejte kontakty sokolím! Osobní setkání lze nahradit alespoň z části videokonferencemi, on-line poradami či workshopy. Využijte dostupných komunikačních prostředků a neuzavírejte se doma jako šnek ve své ulitě.
- Vytvořte si soukromí! Pokud sdílíte domácnost sdalšími členy rodiny, především s dětmi, které mají distanční výuku, měli byste mít pracovnu anebo alespoň pracovní koutek, kde vás nebude nikdo rušit. Jestliže vám to dispozice bytu nedovoluje, oddělte svůj pracovní prostor paravanem či japonskými stěnami.
Home office 5 Zdroj: istock.com
Přibírání na váze, rezignace na vzhled
Tloustnutí a špatné zažívání jsou častými důsledky – až 40 % Čechů během první vlny koronavirové epidemie přibrala. Může za to nejen méně pohybu, ale také nepravidelná strava i„zajídání“ stresu a negativních emocí.
- Jezte pravidelně! Zatímco v zaměstnání vyrazíte na oběd vpřesně danou hodinu na oběd, během home office se člověk často odbývá. Vsaďte na jednoduché domácí recepty, čerstvé ovoce a zeleninu a nevynechávejte snídani, která vám dodá energii na dopoledne.
- Nezapomínejte na pitný režim! Na pracovní stůl si připravte vodu nebo jiný neslazený nápoj, který budete mít stále při ruce.
- Pohodlně a pěkněse oblékněte! Výhodou práce doma je, že nemusíte mít na sobě sako ani kostýmek. Přesto zapomeňte na práci vpyžamu nebo noční košili! Pořiďte si domácí pracovní úbor vpodobě pohodlného, ale zároveň slušivého oblečení, ideální je například hebká merino vlna.
- Nezanedbávejte vzhled! Během týdnů trávených na home office má člověk tendenci „zpustnout“ a rezignovat na svůj vzhled. Přestože však zůstáváte doma, nepřestávejte se o sebe starat – dodáte si tím sebevědomí a budete se lépe cítit! Navíc vuzavřených vytopených prostorech může trpět i vaše pleť, proto ji nezapomínejte dostatečně hydratovat.