Bydlení

30. května 2017 14:00

Klára Beščecová

Útulné bydlení v betonu

Každý stavební materiál s sebou nese nejen důležité konstrukční vlastnosti, ale také určitou dávku estetické hodnoty. Podíváme-li se z tohoto pohledu na beton, pak bude mít třeba ve srovnání s dřevem jen malou šanci okouzlit. To ale jen na první pohled!

Vnaší fotogalerii naleznete spoustu důkazů, že když to architekt sbetonem umí, vytvoří velmi příjemné a zajímavé obydlí. Překvapivě tak popře názor, že ta ošklivá šedivá hmota se hodí leda tak do základů budov a na mosty.

Stavební materiály jako např. dřevo, kámen a cihly jsou jistě v něčem zajímavější. Jenže beton má také své přednosti. Můžete si jej vytvarovat do tvaru, který se vám právě hodí a ještě je pevný a leccos unese. Své o tom věděli už staří Římané!

Díky své vynalézavosti využili antičtí stavebníci při výrobě svého betonu místo dnešního cementu tehdy dostupný sopečný produkt spodobnými vlastnostmi.Mohli tak vybudovat fascinující architektonické skvosty, jakou je třeba dodnes udivující obrovitá kupole Pantheonu vŘímě!

Ani vy se nemusíte bát nechat někde třeba betonovou stěnu či strop odhalené. Když je beton pěkně vyhlazený anebo jej zkombinujete třeba se dřevem, pak uvidíte, jak zajímavé prostředí vytvoříte. Třeba právě tak nevšední, jako se podařilo stavebníkům a designérům ve stavbách vnaší galerii.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také