Bydlení

13. března 2020 08:00

redakce Prima Zoom

Věříte na pověry? V pátek 13. pokoušíme osud více než jindy

Češi nejsou příliš pověrčivý národ, existenci nadpřirozených jevů a osudu ale v žádném případě nezavrhujeme. Skoro všichni si alespoň jednou přečetli nějaký horoskop a na osudové čísla také věříme. jak jsme na tom s pátkem 13.?

Pátek 13. je mysteriozní datum, vnímá ho tak dokonce 90 procent Čechů. Přestože se o něm mluví zejména jako o datu, které přináší neštěstí, mnoho lidí ho naopak považuje za svůj šťastný den.

Pátek 13. je spíš šťastný den

Lze to říct i jinak, podle průzkumu pověrčivosti ho za smolný považuje pouhých 6 procent lidí, dalších 39 procent očekává, že jim může přinést něco neočekávaného, a to často i v pozitivním smyslu. Právě dnes si tak mnoho lidí půjde koupit los nebo vsadí čísla do loterie, a to přesto, že to normálně nedělají.

"V pátek 13. pravidelně registrujeme vyšší zájem o naše mimořádná slosování sportky. Tehdy své štěstí často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají. Také v našem průzkumu zhruba 27 procent respondentů potvrdilo, že by si raději vsadili právě v tento den,“ říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti Sazka.

Číslo 13. je oblíbené

Oblibě se těší i číslo 13, které za své oblíbené označilo celých 16 procent lidí. "V České republice však v tomto ohledu s velkým náskokem kraluje především číslo 7, to za šťastné považuje celých 28 % lidí,“ vysvětluje Friedmann.

Není divu, že množství sázejících stoupá právě v pátek 13., v průzkumu pověrčivosti se 78 procent respondentů přiznalo, že věří v osud. Jen 19 procent dotazovaných naopak přiznalo, že na pověry absolutně nevěří, v životě ostatních má víra v nadpřirozeno alespoň nějaký prostor. S tím koreluje i skutečnost, že zhruba tři čtvrtiny Čechů čtou horoskopy. Asi polovina se zajímá také o to, v jakém znamení se narodili jejich blízcí.

Na pověry dáme

Z pověr lidé nejčastěji věří v tu, která říká, že nechtějí-li něco důležitého zakřiknout, musejí zaťukat na dřevo (76 procent). Zhruba 37 procent Čechů se pak domnívá, že rozbité zrcadlo znamená 7 let neštěstí. Jen 30 procent lidí se raději vyhne černé kočce, protože věří, že kdyby jim přešla přes cestu, přinese to smůlu.

Další zajímavosti z průzkumu:

  1. 78 % lidí věří v osud
  2. 62 % respondentů má svá šťastná čísla. Nejčastěji jde o čísla 7 (28 %), 13 (16 %), 3 (9%), 6 (9 %), 9 (8 %) a 5 (7 %)
  3. Asi 31 % Čechů má svůj talisman pro štěstí
  4. Tři čtvrtiny (74 %) Čechů čtou horoskopy
  5. Celkem 51 % lidí se zajímá o znamení horoskopu svých blízkých

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také