27. ledna 2017 11:03
Markéta ZídkováV Praze vyroste nejvyšší dřevostavba v České republice. Bude to čtyřpodlažní budova
Dřevostavby máme většinou spojené s malými rodinnými domy, dost často energeticky nenáročnými. Z tohoto materiálu však lze stavět i výškové budovy. Přesvědčte se v galerii.
Praha zažije počátkem února jedno velké prvenství. Představí se zde dosud nejvyšší dřevostavba, která kdy byla v České republice postavena. Jedná se o čtyřpodlažní budovu, jejíž hlavní nosná konstrukce bude z těžkého dřevěného skeletu a masivních dřevěných panelů (CLT) z křížem lepeného dřeva a kterou si zájemci budou moci na vlastní oči prohlédnout v rámci veletrhu Dřevostavby. Ten se koná 2. – 5. února na holešovickém Výstavišti.
Dřevostavby zaujímají v celkovém počtu postavených domů významný podíl, který se každoročně zvyšuje. V předloňském roce dosahoval dle údajů ČSÚ a ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů) 13% podílu z celkového počtu nově postavených domů. Touto technologií vznikají nejen rodinné domy, ale i stavby v podobě mateřských školek či firemních sídel. Celosvětový trend se významným způsobem odpoutává od zařazení pouze k tomuto typu projektů a směřuje vzhůru do výšek, čemuž vychází vstříc i měnící se legislativa.
Tomuto stylu výstavby se bude věnovat 12. ročník Salonu dřevostaveb, což je nesoutěžní přehlídka toho nejzajímavějšího, co v oblasti moderní dřevěné architektury za poslední rok vzniklo. „V poslední době téma vícepodlažních dřevostaveb čím dál silněji rezonuje obzvláště v zahraničí. Chceme tedy na tento trend navázat a představit zajímavé projekty ze zahraničí zde v ČR a rozhodli jsme se proto uspořádat mezinárodní konferenci Grow UP! na toto téma," říká architekt Pavel Horák, zakladatel přehlídky Salon dřevostaveb.
U nás v České republice je výška budovy na bázi dřeva legislativně limitována 12 metry (počítáno od prvního podlaží po podlahu posledního podlaží). A právě takto vysoká dřevostavba, jejíž hlavní nosná konstrukce bude ze skeletu z BSH profilů a CLT panelů z křížem lepeného dřeva, se představí v pražských Holešovicích v rámci veletrhu Dřevostavby.
Významná část střední haly bude pojednána jako „město budoucnosti“, kde se prohání elektromobily mezi vícepodlažními dřevostavbami, můžete se posadit pod dostatek stromů na kvalitní městský mobiliář, posedět v kavárně, nebo vychutnat nějaký ze skvělých gurmánských zážitků. Takové město je nejen šetrné k životnímu prostředí po celou dobu svého životního cyklu, ale mnohem lépe například reguluje vysoké teploty v létě. Žít v takovém městě bude jednoduše potěšením.
Tématu vícepodlažních dřevostaveb se také bude věnovat mezinárodní konference Salonu dřevostaveb na téma vícepodlažní budovy ze dřeva, která se koná ve čtvrtek 2. února 2017 od 14.00 do 18.00 hodin v Auditoriu Salonu dřevostaveb v rámci veletrhu Dřevostavby ve střední hale Průmyslové paláce.
Přednášet zde bude několik zahraničních hostů. Jmenovat můžeme rakouského architekta Bruno Mosera z Architekturwerkstatt, který představí firemní sídlo společnosti Egger. Tato stavba získala za rok 2016 ocenění například v rámci American Architekture Prize, kde obsadila bronzové příčky v kategoriích Green architecture a Workplaces.
Přivítáme také zástupce architektonické kanceláře MDH ARKITEKTER SA z norského Osla, kteří budou hovořit o unikátním projektu The Moholt Student Housing Towers. Ze Slovenska k nám přicestuje Marcel Dzurilla z ateliéru RAUM3, který bude prezentovat přístavbu základní školy v Bratislavě, která vznikla za rekordních 70 dní.
(web)
Mohlo by vás zajímat: