Bydlení

13. října 2020 06:00

Markéta Zídková

Vánoce jako u babičky s dědou! 5 tipů, jak si je udělat prostě a jednoduše rustikální!

Vánoce přicházejí a za nedlouho se naším domovem bude linout nejenom jejich vůně, kde nás v hlavní roli udeří do nosu jehličí, skořice, vanilkové rohlíčky, ale také kouzlo svátků spolu s jedinečnou atmosférou, na kterou čekáme celý rok. Pokud máte po krk komerčních ozdob, prožijte zimní svátky romanticky.

Možná jste jako děti ještě zažili, jak jste u babičky s dědou zdobili stromeček a místo baněk jste uvazovalimašle, jablíčka, ořechy a plátky pomerančů. Možná to tak děláte i dnes, možná zatím ne, ale vlastně toužíte po tom nazdobit si jednou stromeček tradičně. Třeba je letos ten pravý rok.

Vánoční stromeček v hand made hávu

I když v obchodech natrefíme na hromadu dekorací hýřících všemi barvami, tak není od věci vyhlásit třpytivé komerci stopku a nechat se unášet přírodními dekoracemi. Pod ruku vám přijdou menší šišky, které opatříte textilní mašlí, hvězdičky, nebo mini komety z nasušené pomerančové nebo grepové kůry, plody ve skořápce (mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, buráky), ručně háčkované vločky, nebo perníčky, které jste zdobili společně s dětmi. Nic ale nezkazí ani slaměné ozdoby. Ty jsou totiž nadčasové až až. Pod stromeček nezapomeňte umístit klasický betlém, ať už z proutí, papíru nebo ze dřeva. Nádherně efektní stále zůstávají božské prskavky. Váš stromeček bude letos dech beroucí.

Prima tip: Pokud přesně tak chcete pojmout výzdobu vánočního zelenáče, tak rozhodně ve stejném stylu a designu vybírejte vánoční balicí papír. Bez výčitek sáhněte po tom novinovém nebo klasickém, do kterého se balí třeba kytice v květinářství a místo pestrobarevných kýčových pentlí, zkuste organzu, jutu, rudou vlnu, nebo klasiku v podobě režného provázku.

Vánočně vyzdobený vstup

Všude se skví nápisy ve stylu Merry Christmas, na to ale zapomeňte, vy přece kopete za český tým. Proto stlučte k sobě dřevěné desky a bílou barvou na ně štětcem připište VeseléVánoce a nechejte cedulku před vchodem spolu s lucerničkou, kterou vytvoříte za pomoci XL zavařovací sklenice ozdobené krajkou, provázkem, hvězdičkou badyánu, skořicí, nebo ořechy.

Jako báječná a venkovem vonící dekorace poslouží staré dobré sáňky, nebo třeba retro brusle. I když jsou dnes vánoční skřítci v obchodech hitem, tak sousedé závistí zezelenají. A dobře jim tak! Nápady se totiž cení.

Sváteční tabule ovlivněná přírodou

Nemusíte prostírat na rudém ubrusu s hvězdičkami, zkuste to klidně na prostírání z proutí. A vše halte do béžové a hnědé spolu s krémovým odstínem. Efektně působí břízové dřevěné podložky, na které postavíte široké bílé svíčky. Nutností je rozhodně aranžmá ze smrkových větviček, kde se snoubí krása jmelí spolu s tradičně vánoční cesmínou. Jako něžné svícínky postačí nízké skleničky, co přestříkáte sprejem imitující umělý sníh.

Na vánoční tabuli dále patří i adventní věnec, perníková chaloupka, nebo snad miska s rozkrojenými jablky, kde se skví hvězdička jako symbol šťastných zítřků.

TAK TEDY ŠŤASTNÉ A VESELÉ!

(lz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také